Gebelikte hemoroid için ne yapmalı? Ne yemeli?

Hamilelikte basurHamilelik sürecinde hemoroid oluştuktan sonra ilaç kullanımı mümkün olmayacağı için ancak doğum sonrasında tedavi süreçleri başlamaktadır. Sancısız olabileceği gibi çok sancılıda geçebilecek bu rahatsızlığa başlamadan önlem alınması hamilelik sürecinizin rahat geçmesini sağlar.

Dışkılamaya yardımcı olması ve bağırsaklarda tıkanmaların önüne geçilmesi için sinridim sisteminizi düzenleyen bir beslenme tercih etmeniz basuru önleyici bir etki sağlayacaktır. Meyve ve sebze tüketiminiz bol miktarda olmalıdır. Sabahları aç karnına kayısı ya da kabuklu elma yemeniz sindirim sisteminizi olumlu yönde etkileyecektir.

Bağırsakları temizleyeceğinden ötürü günde 2 litre su tüketilmesi önerilmektedir. Kepekli ekmek tüketimi, lifli gıdaların tercih edilmesi , mayalı, kafein içeren, ekşi ve acı oranı yüksek yiyeceklerden ve içeceklerden kaçınmanız basura önleyici bir faktördür.

Dışkılama sırasında ıkınmaktan kaçınmak ve anüsü zedelememek için tuvalet kağıdı yerine ıslak mendil tercih edilmesi gerekir. Ayrıca doktorunuzun önerdiği kegel egzersizleri de basur sürecinin başlamasını önleyeceğinden düzenli tekrar edilmelidir.

Hemoroidin ileri düzeyde varlığı doğum kalitenizi ve sezaryen ya da normal doğum yapıp yapamayacağınızı belirleyeceğinden hemoroid önleyici bu yöntemlerin hamilelik sürecinin başından itibaren uygulanması gerekmektedir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Hamilelik kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir