Gardnerella Vajinitinin Nedenleri Nelerdir

Gardnerella Vaginalis, bakteriyel vajinoz olarak da bilinir. Bakteriyel enfeksiyon grimsi vajinal akıntı, keskin bir koku, vajinal kaşıntı veya vajinal tahrişe neden olabilir. Belirtiler mantar enfeksiyonuna benzediğinden çoğu kadın ilaçları alarak tedaviyi kendisi yapar. Bu nedenle gardnerella vaginalis az bilinir.

Bakteriler

Normalde vücut kendi doğal bakterilerini üretir. Bu vajina içinde de böyledir. Vajina, doğal PH dengesini korursa, vajina içi hafif asidik bir ortam halini korur ve bu da bakterilerin olması gerekenden fazla olmasını engeller. Her iki kadından birinin vücudunda Gardneralla bakterileri bulunur. Vajinanin savunması düştüğünde, bakteriler de üremeye başlar. Üreyen bakteriler sadece gardneralla gibi değildir. Gardnerella mobiluncus ve mycoplasma hominis gibi zararlı bakteriler de üreyebilir.

Antibiyotik Etkisi

Antibiyotikler sadece zararlı bakterilerin ortadan kalmasını sağlamaz. Çoğu bakteri, antibiyotik nedeniyle azalır. Antibiyotikler yararlı bakterilerin üremesini engeller ve bazen de tamamen ortadan kaldırırlar. Faydalı bakterilerin ortadan kalkmasıyla vajina enfeksiyona açık bir hale gelir.

Tampon Kullanımı

Tamponlar kullanmak için normalde güvenli olmasına rağmen, kullanım şartlarına uygun kullanılmalı ve beklemesi gereken süreden daha uzun süre kullanılmamalıdır. Eğer tamponlar olması gerekenden fazla vajinada kalırsa, gardnerella bakterilerinin üremesine neden olabilirler.

Kontraseptif Cihazlar

Spiral ve kontraseptif sünger gibi bazı doğum kontrol yöntemleri vajinadaki bakterilerin doğal dengesini değiştirebilir. Buna ek olarak, vajinal duş ve nonoxynol-9 içeren ürünler, vajinadaki bakteri dengesini etkileyebilir.

Cinsel İlişki


Cinsel ilişkinin gardnerella enfeksiyonuna neden olduğu kanıtlanmamıştır. Gardnerella bakterisinin birden fazla erkekle cinsel ilişki yaşayan kadınlarda daha çok görüldüğü gözlemlenmiştir.

Bazen de enfeksiyon cinsel aktiviteye yeni başlayan kadınlarda oluşabilir.

Gardnerella bakire kadınlarda da görülebilmektedir.

Hamilelik

Gardnerella vajiniti en çok hamileliğin başlangıcındaki kadınlarda görülür. Bazı durumlarda gardnerella vajiniti erken doğuma neden olabilir. Doğum sonrası gardnerella vajiniti devam edebilir. Enfeksiyon, genellikle belirti göstermez bu nedenle doğum öncesi kontroller bakteriyel enfeksiyonlar için testleri içermektedir.

Komplikasyonlar

Gardnerella vajiniti hiçbir belirti göstermeyebilir ve doğal olarak herhangi bir tedavi uygulanmayabilir. Buna rağmen vajinit kendi kendine düzelebilmektedir. Yine de Gardnerella vajinitinin tedavisi önemlidir çünkü tedavi edilmediği durumlarda vajinit bazı riskleri beraberinde getirir. Bunlar; düşük doğum ağırlığı, pelvik inflamatuar hastalık, infertilite, ektopik gebelik, erken doğumdur.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir