Gardnerella Vajiniti Tedavisi Nasıl Yapılır

Gardenerella vajinitine bakteriler neden olur. Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak kabul edilmektedir.  Gardenerella vajinitine sebep olan bakteriler anaerobik bakterilerle bağlantılıdır. Gardnerella Vajiniti son derece rahatsız edicidir ve çoğu kez utanç verir. Anti-protozoal ilaçlarla tedavi edilir.

Gardnerella Vajiniti Belirtileri

Gardnerella vajinitinin en sık görülen belirtisi, balık kokusuna sahip bir akıntıdır. Akıntı sarı veya gri renklidir. Nadir olsa da vajinada ve vulvada kaşıntı ve tahriş oluşabilir. Diğer belirtileri cinsel ilişki sırasında ve idrar yaparken ağrı ve zaman zaman kanamadır.

Gardnerella Vajiniti tedavisinde kullanılan ilaçlar

Gardnerella vajiniti çoğunlukla altı gün boyunca günde iki kez alınan metronidazol 500 mg ile tedavi edilir. Metronidazol’ün olası yan etkileri mide bulantısı, kusma, halsizlik, uyuşma, ellerde ve ayaklarda karıncalanmdır. Metronidazol, başka ilaçlarla birlikte kullanıldığında reaksiyona girebilir. Örneğin warfarin bunlardan biridir. Bu nedenle eğer halihazırda kullandığınız bir ilaç varsa doktorunuza söylemelisiniz.

Gardnerella vajiniti için verilen bir diğer ilaç da sefadrindir. Sefadrin altı gün boyunca günde dört defa alınabilir.

Gardnerella vajinitin belirtileri ilaç kullanmaya başladıktan sonraki bir iki gün içinde geçse bile, önerilen doz ve günde kullanılmaya devam edilmelidir.

Gardnerella Vajiniti için evde bitkisel tedavi

Rahatsızlığı azaltmak için soğuk su ile vajinal duş alabilirsiniz. Ayrıca, vajina çevresine soğuk kompres yapmak ve soğuk banyo; ağrı, tahriş ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olabilir.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir