FSH neden yükselir Etkenleri nelerdir

FSHFSH’nin yüksek düzeyde bulunması yumurtalık yetmezliğine işaret edebilir. Kandaki yüksek FSH yumurtanın döllenme yeteneğini azaltmaktadır. Yüksek FSH nedenleri bireyin durumuna bağlı olarak değişebilmektedir.

Menopoz

Adet döngüsü yumurtlamayı uyarır. Yaşla birlikte, FSH seviyesi doğal bir şekilde artmaya başlar. Böylece adet döngüsü bozulur ve zamanla menopoz başlar. Eğer ilerleyen yaşlardaysanız, menopoz yükselen FSH seviyesinin önde gelen nedenidir.

Genetik sebepler

Galaktozemi gibi genetik nedenler FSH seviyesinin yükselmesine sebep olabilir. Galaktozemi biyokimyasal etkinlikteki dengesizlikten kaynaklanır.

Ayrıca yüksek FSH seviyesine sahip kadınların kızlarında da FSH oranının yüksekliği gözlemlenebilir.

Turner Sendromu

Kromozomlar her insanda genleri ve DNA’yı ihtiva eder. Bunlar ayrıca insan cinsiyetini de belirlemektedir. Kadınlarda iki tane X kromozomu bulunur ve erkekler XY kromozomlarına sahiptir. Turner sendromunda X kromozomlarından birisi ya da kromozomun büyük bir kısmı bulunmaz. Bu da FSH seviyesinin olması gerekenin üzerine çıkmasına sebebiyet verir.

Endometrioma

Yumurtalıklardaki kistleri aldırmak amacıyla yumurtalık operasyonu geçiren kadınlarda FSH seviyesinin yükselme durumu söz konusudur.

Endokrin sistem son derece duyarlıdır ve sigara içmek ya da içilen ortamda bulunmak da FSH seviyesini etkileyebilir.
Kemoterapi veya radyasyon terapisi gerektiren durumlarda da FSH yüksek seviyelerde neden olabilir.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir