Evde meme kontrolü ile erken teşhis

evde kanser teşhisiDünya üzerinde ki kadınlarda %25 oranla en çok görülme sıklığı meme kanserindedir. Tüm kanser türlerinde olduğu gibi erken teşhis yaşam kalitesi ve tedavi süreçlerinde büyük bir faktördür. Düzenli meme kontrolünün yanı sıra evde yapacağınız bir takım kontrollerle erken teşhisi sağlamak mümkündür. Memedeki kitlelerin %85’i evde yapacağınız kontrollerde tespit edilebilir nitelikte olduğu için her ayın belli bir günü aksatmadan el ile kontrol sayesinde   ciddi rahatsızlıkların tespiti sağlanabilir.

Kontrolün yapılması için en doğru zaman adet gününün bitişinden itibaren 4 ya da 5 gündür. Kontrolleri yaparken üç aşamalı bir süreç uygulanması önerilir. Ayna karşısında kollar yana sarkıtılır ve memelerin görünümü bir önceki aya göre kıyaslanır deride değişiklik olup olmadığı meme başlarının durumu göz ile kontrol edilir. Kontrol ederken kızarıklık, kitle meme başlarında çökme varlıklarına dikkat edilmelidir.

İkinci aşamada kollar yukarı kaldırılarak ilk aşamada yapılan göz taraması yeniden uygulanır. Bu kontrolde meme biçimi ve büyüklüğü bir önceki ayla kıyaslanmalıdır.

En son aşamada ise yatarak kol yukarı kaldırılır. Koltuk altında meme başına doğru daireler çizilerek alt tabakada bir kitle olup olmadığı temas yolu ile kontrol edilir. Bu kontrollerde herhangi bir anormallik görülmesi halinde mutlaka bir hekime başvurulması gerekmektedir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir