Evde endometriozis tedavisi için yapabilecekleriniz

Karın ağrısı

endometriozis tedavisi

Endometriozis için bitkisel bir tedavi olmamasına rağmen, hormon düzenlenmesi yoluyla, akupunktur ve masaj tedavisi ile, bazı vitamin ve otlar kullanarak gelişme elde etmek mümkündür. Beslenme yönetimi önemlidir, çünkü aldığımız besinler üreme hormonlarımızı etkilemektedir.

Endometriosizin tanımı ve nedenleri

Endometrioz , rahim dokusunun rahim dışına veya rahime yakın diğer organlara doğru büyümesiyle oluşmaktadır. Endometriozisin nedeni belirsizdir. Bu can sıkıcı hastalığa yetersiz miktarda selenyum, stres, yanlış beslenme düzeni, aşırı miktarda östrojen ve progesteron üretimi ve hormon dengesizlikleri gibi birçok faktörün etken olduğu düşünülmektedir.

Endometriosizin Belirtileri

Adet döneminde aşırı ağrı ve sancı, sırtın alt bölgesinde sancı, rahimde kramlar, kabızlık, yorgunluk, bulantı, ağrılı cinsel ilişki endometriozisin belirtileri arasındadır.

Kaçınmanız gereken gıdalar

Endometriozisin oluşumunda hangi hormonların rol oynadığı kesin olarak bilinmemektedir ancak progesteron ve östrojen hormonlarının endometriozisle ilintili olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle bazı besinlerden kaçınıp bazılarına yönelmek hormon dengenizin düzenlenmesi açısından etkili olacaktır. Tüketmemeniz gereken besinler arasında kırmızı et, tüm süt ürünleri, hazır veya işlenmiş gıdalar, kabuklu deniz hayvanları, aşırı tuz, soya, buğday, kahve, çay ve kola bulunmaktadır. Plastik şişeler ksenoöstrojen ihtiva ettiğinden cam şişelerde satılan suları içmeniz hormon dengenizin korunması açısından daha sağlıklı olacaktır.

Yararlı gıdalar

Mümkünse organik olan taze meyve ve sebzeler bol miktarda tüketilmelidir. Soğan ve ananas vücuttaki iltihabı azaltmaya faydalıdır. Sarımsak, iltihaba iyi geldiği gibi vücuttaki yorgunluğu azaltır. Taze tavuk , balık, yumurta, yulaf, pirinç, mısır , bezelye, fasulye ve mercimek tüketilmelidir. Omega 3 ve 6 yağ asitleri içeren besinler kan damarlarını genişleterek adet döneminde kan akışını kolaylaştırarak ağrıları dindirir. Keten tohumu ve taze çuha çiçeği de endometriozis için faydalıdır.

Otlar

Otlar endometriozis belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Ekinezya bağışıklık sistemini güçlendirir. Hayıt otu adet dönemini; kırmızı ahududu ise hormonları dengeler. Ginseng ise strese iyi gelir.

Vitaminler

Bazı hekimler endometriozis tedavisinde vitamin kullanılması gerektiğini savunmaktadır. 1,000 ila 2,000 milligram arası C vitamini day, 800 I.U. E vitamini, 50 mg B vitamini günlük olarak alınmalıdır. Bu vitaminleri içeren besinleri bol bol tüketmek işe yarayacağı gibi vitamin hapları da kullanabilirsiniz.

Akupunktur, masaj ve banyo

Akupunktur endometriozisin verdiği ağrıları hafifletmeye ve üreme hormonlarını dengelemeye yardımcı olabilir. 10 mililitre gül suyu eklediğiniz makul sıcaklıktaki su dolu küvette en az 15 dakika uzanmak dolaşım sistemindeki kan damarlarını ve kılcal damarları genişleterek organlara ekstra oksijen gitmesine yardımcı olur. Ardından beş dakika soğuk suda oturarak kan dolaşımınızı arttırabilirsiniz. Eğer soğuk suya dayanamıyorsanız kalça bölgenize masaj yaparak tansiyonunuzu düzenleyip kaslarınızı rahatlatabilirsiniz. Masaj, kan dolaşımını da arttıracaktır.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir