Endometriozis ağrıları için alternatif tedaviler nelerdir?

Yumurtalık ağrıları

Endometriozis ağrıları

Endometriozis genellikle rahimde bulunan dokunun rahim dışında büyümesi olarak adlandırılır. Bu hastalığın kesin bir tedavisi yoktur. Çoğu tedavi kistin sebep olduğu ağrıları gidermek için uygulanır. İyi bir tedavi için doktorunuzla işbirliği içinde olmanız gerekir.

Bu konuda size en iyi gelen ağrı kesiciyi bulun. İbuprofen ve naproksen gibi ilaçlar endometriozis ağrısına etkilidir.

Farklı hormon tedavileri hakkında doktorunuzla görüşün. Basit doğum kontrol haplarından, komplex hormon tedavilerine kadar doktorunuz sizin için en iyi hormon tedavisini belirlemek için sizinle birlikte çalışacaktır.

Bazı durumlarda endometriozis teşhis edilirken de tedavi edilebilir. Örneğin laparoskopi sırasında doktorunuz endometrial hücrelerin çocuğunu ortadan kaldırabilir. Bu işlem yeniden endometriozisin gelişmesini engellemese de büyük ölçüde semptomlarınızı azaltacaktır.

Bir diyetisyenden endometriozis kaynaklı ağrılarınızı azaltmak için beslenme programı hazırlaması için yardım alabilirsiniz.

Serotonin düzeyini artırın. Düşük serotonin seviyeleri ağrı eşiğini düşürür. Özellikle adet döngüsünün ikinci yarısında güneş banyosu yapmanız sizin için etkili olur ve lavanta yağı ile aromaterapi yapabilirsiniz.

Endometriozis ağrılarınız için akupunktur da uygulatabilirsiniz. Her ne kadar akupunktur tedavisi için sigortalar arkanızda durmasa da bu da bir seçenek olarak aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Endometriozis ağrılarınız yaşamınızın büyük kısmını etkiliyorsa ve çocuk sahibi olmayı düşünmüyorsanız laparotomi veya histerektomi uygulanabilir. Bu iki tedavi türü de en son akla gelecek olandır.

Herhangi alternatif veya tamamlayıcı bir tedaviye başlamadan önce doktorunuzla görüşün.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir