Düzenli seksin sağlığa faydaları nelerdir?

Düzenli seksin faydaları

Düzenli seksin faydaları

Bireylerin sağlıklı ve tatmin edici bir seks hayatlarının olması birçok yönden hayat standardını iyleştiren,sağlıklı yaşam sunan bir öğe. Düzenli ve doyurucu cinsel yaşamın hem genel sağlık, hem kadın sağlığı hemde psikolojik sağlık etkileri yadsınamaz ölçüde.

Cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan endorfin salgısı ile vücut rahatlayarak stresten arınıyor.Stresin varlığının azalması ile yaşlanmanın gecikmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, kalp ve damar sağlığının korunması sağlanıyor.Ayrıca cinsel ilişki ile beraber testosteron hormonun salgılanması ile kemik ve kas dokularında güçlenme durumu oluşturuyor.

Kadın sağlığı açısından düzenli seks yaşamının faydalarını ele aldığımızda cinsel ilişki birçok kas dokusunun koordineli çalışması pelvik kaslarını güçlendirdiğini görüyoruz. Bu durum özellikle menopoz döneminde görülen mesane rahim ve bağırsak sarkmalarını engellemektedir.

Adet sancılarının azalması, adetlerin düzenlenmesi ve vajinal kuruluğun azalması cinsel birleşmenin kadın sağlığı üzerinde olan etkileri arasında yer almaktadır.

Psikolojik açıdan ele aldığımızda doyurucu bir cinsel yaşam aile bütünlüğünü tamamlayan bir olgu.Yaşanılan doyum çiftlerin birbirlerine daha anlayışlı ve daha sevgi dolu yaklaşmalarını sağlamaktadır. Cinsel hayatta yaşanılan doyum hayatın diğer alanlarında da başarılı olmanızı sağlayacak pozitif etkiyi sizlere sunuyor.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Cinsellik kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir