Düzenli adet görebilmek ve adeti düzenlemek için yapılması gerekenler

Regl dönemi

Düzenli adet için

Düzenli adet olmak imkansız değil. Biraz şans ve biraz da hazırlıkla adet tarihlerinizi düzenleyebilirsiniz.

Öncelikle bilmelisiniz ki bir anda ilk adet döneminizi erkene alamazsınız. Eğer tatile çıkacaksanız ya da düğün, nişan gibi hazırlıklarınız varsa önceden bu duruma vücudunuzu hazırlayabilirsiniz.

Mit sanılsa da hala işe yarayan bir yöntem var ki o da adet döneminizin yakın arkadaşlarınız ya da gün içinde çok sık görüştüğünüz insanlara göre vücudunuzun kendini ayarlıyor olmasıdır. Bu durum karşınızdaki kadınlar için de geçerlidir. Çoğu kadın bu basit taktiği kullanarak adetini düzenler.

Doğum kontrol hapları adetin bir sonraki tarihini tahmin etmenize yardımcı olabilir. Bir süre doğum kontrol hapı kullanarak adet döngünüzü düzenleyebilirsiniz. Sağlık ihtiyaçlarınıza en uygun ve yaşam tarzınız için en iyi olan alternatif için doktorunuzla görüşebilirsiniz. Doğum kontrol hapları adet tarihlerinizi değiştirmese de başlangıç ve bitiş tarihlerinizi net olarak bilmenizi sağlar.

Stresli durumlardan sakının. Stres, genel vücut sağlığını olumsuz etkilediği gibi üreme organlarının sağlığını da etkiler. Stres nedeniyle genellikle adet geriye sarkar ancak bazı kadınlarda erken adet de oluşabilir. Eğer adetiniz sürekli gecikiyorsa, bu durumun suçlusu stres olabilir.

Egzersiz tüm vücut sağlığını olumlu etkiler. Üreme organları da buna dahildir. Metabolizmanız ve hormonlarınız üzerindeki etkisini bir süre, düzenli egzersize devam ederek kendiniz de görebilirsiniz. Tempolu yürüyüş, özellikle deniz kenarı ya da orman gibi doğal ortamlarda yapıldığında adet döngünüzü de bir düzene sokacaktır.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir