Doğurganlığı etkileyen faktörlerin hepsi burada

DoğurganlıkHamilelik olasılığını etkileyen birçok faktör var. Genetik özellikler, yaş, stres, hastalık durumu, yaşam biçimi hamile kalma olasılığını olumlu ya da olumsuz olarak etkileyebilir. Ayrıca çiftlerin yaşadıkları bilgi kirlilikleri de bu sürece etki edebiliyor.

Sağlıklı bir hamilelik için yumurta sayınız çok önemli .Tüm kadınlar 2 milyon yumurta ile doğarlar. Sigara ve alkol kullanımı, geçirilen hastalıklar, kemoterapi gibi tedavi süreçleri bu yumurtaların ölmesine neden olabilir. Ayrıca üreme döneminde döllenmeye hazırlanan her yumurta için bin yumurtada programlanmış hücre ölümü yaşanır. Bu gibi nedenler sonucunda yumurtalarınız tükendiğinde menopoz dönemi başlar. Yaşam tarzını erken menopozu etkileyen en önemli faktörlerden biridir.

Düzenli adet görülmesi düzenli olarak yumurtladığınızı gösteren en önemli işarettir. Eğer adet dönemleriniz düzensizse gereken tedaviyi görerek doğurganlığınızı artırabilirsiniz.

Fallop tüplerinde görülen bir tıkanıklık hamilelik gerçekleşmesini engelleyecektir. Eğer uzun süredir hamile kalamıyorsanız fallop tüpleriniz için bir tüp filmi çektirmeniz önerilir.

Stres altında olmanız hamilelik faktörünü etkileyen bir durumdur. Çünkü stres nedeniyle yumurtlama dönemleriniz etkilenir bu nedenle en çok tatil süreçlerinde hamilelik oluştuğu görülmektedir.

Ayrıca çok kilolu veya zayıf olmakta hamilelik sürecini etkileyeceğinden hamilelik düşünen bireylerin vücut kitle indekslerini optimumda tutmaları önerilenlerin arasındadır.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Hamilelik kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir