Doğumun ilk evresinde neler olur?

Doğumun ilk evresiGebelik sürecinin başlaması ile rahim bölgesinden sessizlik evresi denilen bir süreç başlayacaktır. Bu süreç içinde serviks bölgede yumuşama yaşanacaktır. Hamileliğin 2. Evresi aktivasyon fazı devreye girecektir. Bu dönem içerisinde rahim kasılmalar için kendini hazırlayacaktır. Hamileliğin 3. Evresi doğum evresidir. Bu evre kendi içinde 3 ana bölüme ayrılır. Doğum evresinden sonra bebeğin doğumundan sonra başlayan puerperium evresidir.Bu evrede rahim yenilenerek gebelik döneminden önce ki şekline ve yapısına kavuşacaktır. Hamilelik sürecinin başından itibaren devam eden bu 4 sürece parturisyon fazları adı verilir.

Bu 4 evre içinde 3 ana bölüme ayrılan doğum evresi anne adayının en çok etkilendiği süreci tam olarak yaşadığı evredir.

Doğumun 1. Evresi rahim ağzının tam olarak açılmasına kadar süren yaklaşık 8-10 saatlik bir döneme yayılmıştır. Rahim ağzında 10 cm varan açılma beklenen bir süreçtir. Aktif ve pasif olmak üzere iki kısımdan oluşur. Pasif dönemde ağrılar seyrektir. Özellikle ilk kez doğum yapan annelerde bu sürecin daha uzun sürdüğü gözlenmektedir. Aktif dönem ise rahim ağzının 3 cm açıldıktan sonra başlamaktadır. Ağrılar sıklaşması ve şiddetinin artması ile farkedilir.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Hamilelik kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir