Doğumun 3. evresinde neler olur?

HamileDoğumun 3. Evresi bebeğin doğumundan sonra plasentanın doğumuna kadar geçen süreyi tanımlar. Halk arasında plasenta doğmasına bebeğin peşi adı verilir. Genellikle bebek doğumunda 10 dakika sonra plasentanın çıkış süreci tamamlanır ancak bu sürenin 30 dakikaya kadar uzaması normal karşılanmalıdır.

Plasenta çıktıktan sonra rahimde detaylı kontrol yapılmalıdır plasentanın tamamının çıkmadığı durumlarda rahimde enfeksiyon riski oluşacaktır. Eğer vajinada bir kesme işlemi yapıldıysa bu evrede dikiş atılarak vajinal bölgenin temizliği gerçekleştirilir ve kanama kontrolü yapılarak anne odasına çıkartılır.

Anneler bu süreçte rahatlama mutluluk ve yorgunluk hissedeler. Doğumdan birkaç saat sonra annenin nabız kontrolü dikiş atıldıysa dikiş kontrolü gerçekleştirilir. Eğer doğumhanede bebeğin emzirme işlemi gerçekleştirilmediyse anne odaya çıktığı süreçte bebeğini emzirebilir ve sevebilir. Anne ile bebeğin bağları özellikle bu süreçte sağlamlaştığından annelere bebekleri ile yumuşak bir tonda konuşmaları önerilir.

Bu evrenin tamamlanmasından sonra anne 1- 2 gün içinde taburcu olabilecek konuma gelecektir. Psikolojik açıdan huzurlu ve mutlu olan anne bebeğine de aynı hisleri bu dönemde çok rahat aktarabilir. Annenin yanında sağlığı açısından mutlaka refakatçi bulundurulması önem taşır.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Hamilelik kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir