Doğumun 2. evresinde neler olur?

Doğumun 2. evresiDoğum sürecinin 2. Evresi rahim ağzının açılmasından bebeğin doğumuna kadar geçen süreyi kapsar. İlk doğumda yaklaşık 1 saat sonraki doğumlarda ise yaklaşık 30 dakika süren bu evrede ilk doğumun 2 saati aşması sonraki doğumların ise 1 saati aşması halinde zor doğum durumundan bahsedilebilir. Bu evrede annenin ıkınarak bebeğin çıkışına yardımcı olması gerekmektedir.

Ikınma sancıların en şiddetli olduğu süreçte anne adayının nefesi hemen dışarı vermeyip şiddetle bebeği dışarı itme eylemidir. Anne adayı ıkınma sürecinde çenesini göğüs bölgesine dayayarak bebeği makata doğru itme işlemi yapar. Ağrı hissedilirken ıkınma işlemi yapılmalı ağrı geçtiğinde ıkınmak yerine gevşemelidir. Bebek başı göründüğünde anne adayına ıkınmaması söylenir ancak bu aşamada ıkınmamak zordur bu nedenle kesik kesik nefes alıp verilerek ıkınma engellenmelidir.

Bebek doğum sürecinin 2. Evresinde bebek doğumu gerçekleştikten sonra göbek bağı kesilerek herhangi bir sağlık engeli yoksa emzirme için anneye verilir. Bu evrede annede üşüme ve titreme görülebilir bu durum normal karşılanmalıdır .Bu evre sonunda bebeğin doğumu ile beraber ayak izi alınır anne ile bebeğe kol bantları takılır.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Hamilelik kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir