Doğumdan sonra cinsel yaşam biter mi?

Hamilelik sonrası cinsellik

Doğumdan sonra cinsel yaşam

Hamilelik sürecinizden sonra bebeğinize kavuştunuz artık bir annesiniz. Peki bu aşamadan sonra eşinizle olan seks hayatınız eskiye dönebilecek mi? Bu soruya uzmanların verdiği yanıt evet. Peki ama artık anne olan siz ve eşiniz arasındaki cinsel yaşam nasıl eskisi gibi olacak?

Fiziksel olarak normal doğumdan 6 hafta sezaryen doğumdan ise 4 hafta sonra cinsel ilişkiye bedeniniz hazır olacaktır ama artık bir anne olduğunuz için ve kadın kimliğinizin yerini annelik aldığı için psikolojik anlamda sekse hazır hissetmemeniz normal. Bir anne olduğunuz için eşinizden önce bebeğiniz gelecektir ve eşinizi 2. Plana attığınızı fark etmemeniz normal. Ayrıca hormonlarınız da azaldığı için cinsel istekte bir azalma görülecektir. Ancak bu süreç süt verme sürecinin ortalarına doğru geçebilecek bir süreçtir. Daha uzun sürmesi halinde uzmanlarla görüşmekte yarar var.

Doğum sonrası seksten uzaklaştığınızı hissettiğiniz bu dönemde eşiniz ve siz birbirinize karşı tamamen açık olmalı ve iletişiminizi koparmamalısınız. Erkek kadının bebeğe yönelen ilgisi nedeniyle kendisini mutsuz hissedebilir ayrıca artık anne olan eşini süt verirken ve doğum sonrası süreçte düşünerek seks yapmaktan soğuyabilir. Bu süreçte her iki tarafın da birbirine karşı anlayışlı olması ve birbirleriyle öpüşmekten sarılmaktan tensel temastan vazgeçmemeleri uzmanlar tarafından önerilmektedir. Ancak bebekten sonra uzun bir süre hiçbir cinsel beraberlik olmazsa uzmanlardan mutlaka destek alınmalıdır.  

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Cinsellik kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir