Doğumda Lamaze Tekniği Nedir

Lamaze doğum

Doğumun sancılı bir süreç olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu sancılarla başa çıkabilmek için sancı meditasyonundan doğuma odaklanmaya kadar birçok yöntem var. Lamaze ise odaklanma, gevşeme ve nefesi içeren bir doğum tekniğidir.

Lamaze Tarihi

Fransız doktor FernandLamaze Rusya’da birçok doğuma şahit olduktan sonra 1951 yılında Lamaze tekniğini geliştirdi. İlk zamanlarda doğum eğitimi, gevşeme teknikleri, nefes teknikleri, doğumda baba desteği ve hemşire desteğini içeren bir yöntemdi. Doğuma hazırlanan Amerikalı kadınlar arasına giriş yapması ise 1950’li yılların sonunda oldu.

Lamaze Nefes Tekniği

Lamaze tekniğinin temel bileşenlerinden biri doğum sırasında annenin sancıyı kontrol edebilmek için nefesini düzenlemesidir. Günümüzde Lamaze tekniğinde, nefes için belirli rutinler takip edilmemektedir. Daha çok annenin kendi rahat edebildiği nefes tekniği belirlenmeye çalışılmaktadır.

Ne zaman başlamalı?

Hamileliğin ilk yarısı genellikle planlarla geçer. Bu yüzden Lamaze için, hamileliğinizin ilk yarısında araştırmalara başlayabilirsiniz. Böylece sizin için uygun olan sınıfı seçmek ve yeterince eğitim almak için hem psikolojik olarak hem de zaman açısından kendinizi rahat hissedersiniz. www.BabyCenter.com ‘a göre hamileliğinizin yedinci ayında derslere başlamanız uygun olacaktır. Sadece haftasonlarına sıkıştırılmış derslerdense birkaç hafta içine yayılan derslere girmeyi tercih edin.

Doğru eğitimciyi bulma

Bulunduğunuz ilde Lamaze eğitimini veren iyi bir eğitimci bulmanız son derece önemli. İlk olarak dikkat etmeniz gereken, eğitimcinin Lamaze Doğum Eğitimi Sertifikası(LCCE)’na sahip olmasıdır. Eğitimciye hangi metodları öğretmeyi düşündüğünü sorun. Sancıyla başa çıkma, doğum ve sağlık birimiyle iletişim gibi birçok farklı metod vardır. Lamaze doğum sırasında kadının kendi gücüne odaklanması üzerinde dursa da eğer anne çeşitli ağrı kesici yöntemleri tercih etmişse bunu da onaylamaktadır.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Hamilelik kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir