Doğum sonrası süreç nasıl ilerler?

anne bebek

Doğum sonrası

Hamilelik sürecinizin sonlarına yaklaştınız ve doğumunuzla beraber ailenize katılacak yeni birey sizi hem mutlulukla dolduruyor hem de heyecanlısınız. Peki anne olunca hayatınızda neler değişecek?

Öncelikle bebeğinizi kollarınıza almak size doyumsuz tarifi imkansız bir mutluluk verecek. Bedensel ve fiziksel olarak değişecek ve annelik denilen o duygusal ruh haliyle tanışacaksınız. Ve olur olmaz artık planlı bir kadın olup hayatınızı bebeğinize göre planlayacaksınız.

Doğumdan hemen sonra lohusalık döneminizde lohusalık hüznü diye adlandırılan depresyon dönemi çoğu annenin yaşadığı bebekle devam edecek hayata uyum sürecinin bir getirisidir. Doğumdan sonra 3-9 haftalarda başlayan bu süreç zaman zaman 1 yıla kadar uzayabilir. Bu süreci kolay atlatmak için kendinizi fazlasıyla yormamaya bebeğinizle beraber uyumaya, ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmeniz önerilmektedir. Bu süreçte psikolojik destek almanız süreci daha çabuk atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Doğum sonrası değişen bedeninizle beraber eski halinize dönmek için sıkı bir egzersiz programı ile hem forma girebilir hem de yaşayacağınız depresyon halinden daha kolay sıyrılabilirsiniz. Cinsel hayatınız gene vücudunuzun değişimi ile farklılaşacaktır. Cinsel isteksizliğinizi eşinizle görüşerek ve cinsel isteğinizi arttıracak terapilerle gidermeniz mümkün olabilir.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Hamilelik kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir