Doğum için Lamaze nefes teknikleri

Lamaze nefes teknikleri 1950’lerden beri dünyada öğretilen doğum yöntemlerinin bir parçasıdır. Lamaze felsefesinde doğum, yaşamın doğal bir parçasıdır ve mümkün olduğu kadar tıbbi müdahalelerden uzak gerçekleşmelidir.

Lamaze dersleri anneyi ve eşini doğuma hazırlamak için nefes tekniklerini öğretmeyi ve doğum eğitimini kapsar. Aşağıdaki nefes alma tekniklerine başlamadan önce, temel nefes hızınızı belirlemek için bir dakika boyunca normal solunum hızınızı sayın.

Yavaş Nefes Tekniği

Burnunuzdan derin bir nefes alın ve ardından ağzınızdan yavaşça nefesinizi verin. Böylece kan basıncınız dengelenecek ve vücudunuz rahatlayacaktır. En azından normal nefes hızınızı %50 azaltmaya çalışın. Nefesinizi çok uzun tutmayın.Her yirmi saniyede bir nefesinizi tekrarladığınızdan emin olun. Yavaş nefes tekniği, kasılmalar sırasında zihnin ve vücudun rahatlamasını sağlayacaktır.

Dörde kadar sayarak burnunuzdan yavaşça nefes alın. Nefesinizi tutun ve dörde kadar sayın. Yine dörde kadar sayarak ağzınızdan nefes verin. Bu egzersizi birkaç kez tekrarlayın.

Hızlı Nefes Tekniği

Burnunuzdan derin bir nefes alın ve ağzınızdan yavaşça verin. Aşağıdaki adımları takip ederken normalden daha hızlı nefes aldığınızdan emin olun fakat yine de nefes hızınız, normal nefes hızınızın iki katından daha fazla olmamalıdır. Bu teknik sayesinde kasılmalar sırasında oksijen seviyenizi artırabilirsiniz.

Nefesinizi ikiye kadar sayarak alın ve ikiye kadar sayıp tutun. Ardından yine ikiye kadar sayarak verin.

Nefes nefese Tekniği

Bu nefes tekniği doğumun son aşamalarında kullanılır. Öncelikle derin bir nefes alın. Dörde kadar sayın ve her sayıda hızlıca nefes alın. Aldığınız nefesi ağzınızdan bir defada verin. Ritimli bir şekilde nefes alıp hızlı nefes vermeyi düzenli bir şekilde tekrarlayın. Pratik yapmayı bitirdiğinizde ilk baştaki gibi derin bir nefes alın.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Hamilelik kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir