Doğum için ipuçlarımıza kulak verin

Yeni doğanHamilelik sürecinizin sonlarına yaklaştınız artık bebeğinize kavuşacağınız zaman çok yakın. Heyecan ve endişe bir arada. Ancak uzmanlara göre bu süreçte korkmak doğum sürecininiz uzatacağından olabildiğince sakin olmak size fayda sağlayacaktır. Ayrıca gene doğum sürecinizi kolaylaştırmak alabileceğiniz birçok önlem var.

Doğuma yaklaştığınız günlerde ağır işlerden ve fazla hareket etmekten kaçınmalısınız. Ağrılarınız başladıysa bol sıvı içeren gıdalar tüketmeniz bağırsaklarınızın boş olup kolay bir doğum geçirmeniz için önemli. Doğum için hafif egzersizler yapmanız özellikle yoga gibi sporlarla ilgilenmeniz kas dokularınızı çalıştırarak kolay bir doğum sağlar. Son süreçte daha önceki dönemde çalışmadıysanız bile nefes egzersizlerinin yapılması öneriliyor. Özellikle iki sancı arasında düzenli bir şekilde nefes alıp vermek sancılar sıklaştığında size yardımcı olacaktır.

Doğumdan hemen önce ılık bir duş alarak doğuma hazırlanabilirsiniz Gene bu süreçte aromaterapik yağlar destek alıp ruhsal dinginlik sağlamanız size fayda sağlayacaktır. Doğum sonrasında ise karın bölgenize ufak masajlar yapmak karnınızdaki ağrı ve sertlikleri azaltarak rahminizin toparlanmasına yardımcı olacaktır. Doğum sonrası ilk yarım saat içinde bebeğinizi emzirmeniz kanamanızı azaltacak ayrıca bebeğinizle aranızda güçlü bir bağ kurmanıza yardımcı olur.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Hamilelik kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir