Doğum için doğru nefes metodları

Hamile

Doğum için doğru nefes

Doğum başladıktan sonra aldığınız nefesin kaliteli olması hem size hem bebeğinize bol oksijen sağlayacaktır. Nefesinizi burundan alıp ağızdan vermelisiniz ayrıca nefes alıp verirken çok yüksek hızda olmamasına dikkat edip normal bir nefes alma verme sürecini izlemeniz gerekir.

Doğum esnasında karın solunumu yapmanız en çok önerilen nefes tekniğidir. Bu şekilde nefes almak için öncesinde nefes egzersizlerini yapmanız gerekir. Karın solunumu sırasında göğsünüz değil karınınız şişer. Bu şekilde nefes alıp almadığınız elinizin birini karnınıza birini göğsünüze koyarak anlayabilirsiniz. Karın solunumu yapıyorsanız göğsünüzdeki eliniz sabit kalacak karnınızdan eliniz ise hareket edecektir.

Doğum süreci başlamadan önce sancılar daha az sıklıkla gelir ve sancısız geçecek süreçler vardır bu süreç boyunca göğüs nefesi alabilirsiniz. Tüm solunumlar burundan al ağızdan ver şeklinde devam etmelidir. Sancı geldiğinde derin bir nefes alarak bırakın sancısız süreçlerde hafif hafif nefes alın.

Bebeğin doğumu başladığında artık karın solunumuna geçebilirsiniz şiddetli sancı geldiğinde nefesinizi tutarak ıkının. Önemli olan ıkınma gücünü boynunuza değil doğum yoluna doğru vererek bebeği aşağı doğru itmenizdir. Doğru nefes ve ıkınma tekniklerini uygulayarak doğum sürecinizi rahatlıkla tamamlamanız mümkün.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Hamilelik kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir