Dismenore ile nasıl başa çıkabilirsiniz?

Dismenore

Dismenore

Dismenore genellikle regl ile ilişkili sancıların adıdır. Genç kadınlarda, primer dismenore, genellikle altta yatan herhangi bir hastalık ya da durum ile ilişkili değildir. Olgun kadınlarda ise durum daha farklıdır. Altta yatan neden araştırılmalıdır.

Size iyi gelen bir ağrı kesici seçin. İbuprofen, aspirin ve naproksen dismenore için en sık kullanılan ilaçlardır. Sancınız ne kadar fazla olursa olsun, günlük dozdan fazla ağrı kesici almaktan kaçınmalısınız. Bu gibi durumlarda doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Karnınıza ılık bir su torbası koyup karın bölgenizi sıcak tutabilirsiniz. Sıcak bir banyo da adet sancınız için iyi gelecektir.

Dismenorenin getirdiği sancı, yorgunluk ve bulantının tedavisi için kayropraktik bakımı deneyebilirsiniz. Ancak öncelikle jinekoloğunuzun onayını almanızda fayda olacaktır.

Adet döneminde kafein, çikolata ve şeker tüketiminizi azaltın. Adetiniz başlamadan önceki birkaç gün içinde bu besinleri azaltmanız adet sancınızın daha hafif olması için faydalı olacaktır.

Sigaranızı söndürün! Sigara dismenore şiddetini artırır. Bu yüzden mümkün olduğu kadar az sigara için.

Ağrılı adet dönemleri çok sık karşınıza çıkıyorsa altta yatan herhangi bir sorun olup olmadığından emin olmak için doktorunuza danışın. Yumurtalık kistleri ağrılı adete neden olabilir. Eğer ağrılı bağırsak hareketleriniz varsa, kilo artışı, kilo kaybı veya ishal yaşıyorsanız bunları not alarak doktorunuza anlatın.

Jinekoloğunuz kesin bir tanı koyabilmek için laporoskopi uygulayabilir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir