Dismenore ile baş etme yolları

Dismenore

Dismenore

Birçok kadın menstrüel kramp (veya dismenore)den her ay muzdarip. Birçok faktör adet sancısında rol oynarken, sancınızı azaltmak veya ağrıyı ortadan kaldırmak için deneyebileceğiniz çeşitli şeyler vardır. Bitkisel ilaçlar kullanabileceğiniz gibi ağrı kesiciler de yardımınıza koşacaktır.Sıcak duş

Sıcak bir duş almak kasları rahatlatır. Sıkı kaslar genellikle ağrıya neden olduğundan ısı dismenoreden kurtulmak için etkili bir yardımcıdır. Başka bir seçenek ise alt karın bölgesinde sıcak su torbası kullanmaktır. Ayrıca geceleri alt karın bölgenizi sıcak tutmalısınız.

Ağrı kesiciler

Ağrı kesiciler kullanın. Adet sancısını azaltmak için tasarlanmış bazı ağrı kesiciler vardır. Pamprin ve Midol sadece adet gören kadınlarda içindir, ancak ibuprofen veya asetaminofen de kullanılabilir. Ağrı hissi duymaya başladığınız anda bu ilaçları kullanabilirsiniz.

Akupunktur

Günümüzde yaygın bir şekilde uygulanan akupunktur adet sancıları için de etkilidir.

Egzersiz

Fiziksel olarak aktif olmak stresi azaltmaya yardımcı olur. Bazı doktorlar karın kasları egzersizlerinin ağrıyı azalttığını söylüyor. Ayrıca beynin ürettiği en iyi kimyasallardan olan endorfin de çok işinize yarayacaktır.

Seks yapın

Orgazm olmak bazı kadınlarda adet sancılarını dindiriyor.

Beslenme düzeninizi değiştirin

Sodyum adet sancılarını bazı kadınlarda arttırıyor. Aşırı tuz alımını kesin. Mümkünse yemeklerinizde daha az tuz kullanın.

Kalsiyum, magnezyum ve çinko alımını artırın. Mineral eksikliklerinin adet sancısına neden olduğu bilinmektedir. Bu mineraller açısından zengin olan yeşil sebzeleri yemeyi deneyin.

Bitkisel tedaviler

Bitkisel takviyeleri deneyin. Keten tohumu yağı ve çuha çiçeği yağı östrojen dengesini düzenler. Yemeklerinize veya çayınıza birkaç damla ekleyebilirsiniz.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir