Dismenore için basit beslenme önerileri

Ağrılı adet için beslenmeAdet döneminde pis kanın dışarı atılabilmesi için rahim içi kasılmaların oluşması ve dolaşımın azalması dismenore (adet sancısı) oluşturur. Rahimden salgılanan prostaglandin sıvısı sinir uçlarına gönderdiği uyarılarla karın bölgesinden bele bacaklara ve sırta yayılan ağrıların hissedilmesine neden olmaktadır. Bu ağrılara eşlik eden bulantı ve kusmalar ise Dismenore’nin şiddetli olduğunu göstergesidir. Dismenore durumu normaldir ve adet döneminde sağlıkli bir yumurtlama yaşandığının bir belirtisi sayılabilir.Ancak sancının derecesine göre kadınların yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir.

Tıbbi tedaviye alternatif olarak kimi besinlerin tüketilmesi ile Dismenore bulgularını azaltabilir sancıdan uzak bir adet dönemi geçirebilirsiniz.

Lif yönünden zengin olan ve meyve sebze kalsiyum içeren gıdaların tüketilmesi, kafein tuz ve şekerin azaltılması adet döneminizi daha rahat geçirmenizi sağlayacak gıdaların başında gelir. Ayrıca keten tohumu, mineral ve balık yağı ile takviye sağlamanız krampların şiddetini azaltacaktır.

Adet döneminde ki bu sancıların giderilmesine bir diğer çözüm ise orta dereceli sıcak su banyosu uygulamaktır. Banyo yerine sıcak havlu yada termofor kullanılabilir.Sıcak su terapisinin  doğrudan karın bölgesine  uygulanması iltihabik bir durumu varsa tetikleyebileceğinden önerilmemektedir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir