Kadınlarda depresyon belirtileri ve basit tedavi yolları

Depresyon nedenleri

Depresyon belirtileri

Depresyon, özellikle de söz konusu cinsiyetler olunca asla tek bir tür değildir. Bunun tek sebebi kadınların depresyona erkeklere göre daha yatkın olması değil, aynı zamanda kadınlardaki depresyonun sebebi ve hatta semptomların farklılığıdır. Kadınlardaki depresyon türünün çok daha farklı olmasına sebep olan, hormonlardan sosyal baskıya birçok faktör vardır. Bu faktörler hakkında bilgi sahibi olmak depresyona girme riskinizi azaltır ve daha etkili tedavi süreci yaşamanıza yardımcı olur.

Kadınlarda Depresyonu Anlamak

Depresyon, hayatınızın tüm alanlarını etkileyebilecek çok ciddi bir sorundur. Sosyal hayatınızı, ilişkilerinizi, kariyerinizi etkiler ve yaşama amacınızı sorgulamanıza neden olur. Kadınlarda depresyon daha yaygın görülür. Ulusal Sağlık Örgütüne göre her sekiz kadından birinde, hayatlarının bir döneminde depresyon belirtileri gözleniyor.

Mutsuz, suçlu, yorgun, genel olarak çıkmaza düşmüş hissediyorsanız depresyon başlangıcında olabilirsiniz. İyi haber ise depresyonun tedavi edilebilir olduğu gerçeğidir ve bu konuda ne kadar fazla bilgi sahibi olursanız durumun üstesinden gelmeniz o kadar olasıdır.

Kadınlarda depresyon belirtileri ve semptomları

Genel şikayetler şunları içerir:

 • Depresif ruh hali
 • Normalde keyifle yaptığınız aktivitelere ilgiyi kaybetmek
 • Suçlu, mutsuz ve değersiz hissetmek
 • İntihar düşünceleri
 • Uyku bozuklukları (daha çok veya daha fazla uyumak)
 • Yeme bozukluğu ve kilo değişikliği
 • Konsantrasyon bozukluğu
 • Enerji yoksunluğu

Kadın ve erkek depresyonu arasındaki farklar

Bazı semptomlar kadınlar ve erkekler için tamamen aynı olsa da, kadınlar bazılarını çok daha sık deneyimler. Örneğin sezonluk etki eden depresyon –daha çok kışın, güneş ışığının eksikliği dolayısıyla görülür- kadınlarda çok daha sık gözlenir. Ayrıca kadınlarda çok daha fazla sıradışı depresyona bağlı işaretler görülür. Bu sıradışılıklara örnek olarak, daha az uyumak, daha az yemek yemek, kilo kaybetmektense tam tersi olarak aşırı uyuma, daha fazla yeme (özellikle karbonhidratlar) ve kilo alma görülür. Suçlu hissetmek de depresyonla ilintilidir ve yine kadınlarda daha sık görülür. Kadınlar daha sık tiroid problemleri yaşar ve bu da depresyonun bir diğer sebebidir, doktor tarafından kesinlikle kontrol edilmelidir.

 

Kadın ve erkek depresyonu arasındaki farklar
Kadınlar daha fazla: Erkekler daha fazla:
Kendilerini suçlar Başkalarını suçlar
Üzgün, acınası ve değersiz hisseder Kızgın, rahatsız edilmiş ve egoist hisseder
Gergin ve korkmuş hisseder Korumacı ve şüpheci davranır
Sürtüşmelerden kavgalardan kaçınır Kavga yaratır
Mayışmış hisseder Yorulmak bilmeyen bir ruh haline bürünür
Sınır çizmekte zorlanır Kontrolün elinde olmasını ister
Şüpheleri hakkında kolaylıkla konuşabilir Şüpheleri olmasını zayıflık kabul eder
Kendini tedavi etmek için arkadaşlarına, yiyeceklere ve aşka ihtiyaç duyar Kendini tedavi etmek için alkol, TV, spor ve sexe ihtiyaç duyar
Alıntı: Erkek Depresyonu – Jed Diamond

Kadınlarda depresyonun sebebi

Kadınların erkeklere kıyasla depresyona girme riski iki kat daha fazladır. Depresyona yakalanmadaki bu cinsiyet farklılığı ekonomik, kültürel veya etnik kıyaslamalar farketmeksizin dünyanın her yanında görülür. Bu durumu açıklamak için de birçok teori ortaya atılmıştır. Biyolojik, psikolojik ve sosyal etkenler dahil olmak üzere birçok etmen değerlendirmeye alınmıştır.

Kadınlarda depresyonun biyolojik ve hormonel sebepleri

Adet öncesi dönem problemleri

Adet döngüsü sırasındaki hormonel dalgalanmalar, şiddetli kanama, şişlik, ağrı sinirlilik, duygusal yoğunluk ve yorgunluk.

Hamilelik ve kısırlık

Halihazırda yüksek depresyon riskine sahip kadınlarda, hamilelik sırasında belirtiler sıklaşabilir. Hamilelik gibi, istenmeyen gebelik ve kısırlık da depresyona sebebiyet verir.

Doğum sonrası depresyon

Birçok kadın doğum sonrasında sıkıntılı bir dönem geçirse de belirtiler kısa süre içerisinde geçer.Ancak bazı kadınlar için bu durum çok daha uzun sürebilir ve bu da doğum sonrası depresyon olarak bilinir. Doğum sonrası depresyon genellikle hormonel dalgalanmalarla alakalıdır.

Perimenopaz ve menapoz

Kadınlar perimenopaz –menapoz öncesi hormonların farklı seviyelere gelmesine sebep olaran dönem- süresinde yüksek depresyon riskinde olabilir.Daha önce depresyon belirtileri göstermiş kadınlar menapoz sırasında da yüksek risk grubundadır.

Sağlık problemleri

Kronik hastalıklar, yaralanma veya sakatlık gibi sigarayı bırakma veya kilo verme uğraşları da depresyona sebebiyet verebilir.

Kadınlarda depresyonun psikolojik sebepleri

Olumsuz duyguların zihni meşgul etmesi

Kadınlar depresyon döneminde derin düşüncelere daha fazla sahip olurlar.Bu, rahatlamak için ağlamak, depresyonun sebepleri hakkında düşünmek ve arkadaşlara depresyonda olduğunu sürekli anlatmayı da içerir.Fakat bu derin derin düşünme mevzusunun depresyonu sürdürdüğü ve içinden çıkılamaz bir hale soktuğu kanıtlanmıştır.Öte yandan erkekler, depresyonda olduklarında dikkat dağıtıcı şeyler yaparlar ve bunun da depresyonun etkilerini azalttığı kanıtlanmıştır.

Evde, işte ve okulda üstesinden gelinemeyecek boyutta stres

Bazı araştırmalara göre, kadınların erkeklerden daha fazla strese dayalı depresyon çekiyor.Dahası, kadınların beyinleri strese daha farklı yanıt veriyor.Kadınlar erkeklerden daha fazla stres hormonu salgılıyor ve kadınlardaki fizyoloji bu hormonun erkeklerde olduğunun aksine dışarı atılmasına izin vermiyor.

Dış görünümle ilgili sorunlar

Cinsiyet farklılıklarının rolü genelde ergenlikte başlar.Bazı araştırmalar, ergenlik sırasında başlayan vücuttan tatminsizliğin kızlarda depresyonun önemli sebeplerinden biri olduğunu söylüyor.

Kadınlarda depresyonun sosyal sebepleri

Erkeklerde olduğu gibi, kadınlarda dahayat seçimi ile ilgili tercihler ve ilişkiler gibi sosyal sebepler depresyonda önemli rol oynar.

 • Evlilik veya ilişki problemleri: ev ve kariyer arasında dengeyi sağlayamamak
 • Çocuk bakımı, yaşlı ebeveynler gibi ailevi problemler
 • İşte ayrımcılığa maruz kalmak veya hedefleri gerçekleştirememek, işsiz kalmak, emeklilik
 • Süregelen para problemleri
 • Yalnız, çaresiz ve hedefsiz hissettiren önemli bir hedefin işlevini yitirmesi

Kadınlarda depresyonun tedavisi

Büyük çoğunlukla, kadınlar için de bilindik depresyon tedavileri kullanılır. Başlıca tedavi yöntemleri fizyoterapik ve antidepresanlar aracılığı iledir. Fakat kadınlar için özelleşmiş bir takım depresyon tedavileri bulunmaktadır.

Depresyon hormonlar ve adet döngüsü

Adet döngüsüne bağlı hormonel dalgalanmalar kadınların ruh haline doğrudan etki eder. Bu bilginin ışığında, doktorunuzla birlikte daima depresif ruh halinizle adet döngünüz arasındaki ilişkiyi analiz etmelisiniz.

 • Depresyonunuz bu döngüye ve PMS’nin etkilerine bağlı mı?
 • Hamilelik şüpheniz var mı?
 • Hamilelik sonrası stres sendromu mu yaşıyorsunuz?
 • Veya da menapoz dönemindesiniz ve duygusal dalgalanmalarla mı boğuşuyorsunuz?

Tüm bu adımlardan sonra durumun kadınsal döngülerle alakalı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Öte yandan doğum kontrol hamlarının ve hormon tedavilerinin yan etkilerini de ihmal etmemelisiniz.

Depresyon tedavisi kadınlarda nasıl farklılaşır

Tedavinin belirli noktaları kadınlar için özelleşmiştir. Kadınların biyolojik özelliklerindeki farklılıklardan dolayı depresyon ilaçları erkeklere göre daha düşük dozlardan başlatılır. Ayrıca kadınlar yan etkilerden daha fazla muzdariptir bu yüzden ilaçların kullanım süreci yakından gözlemlenmelidir.

Ayrıca kadınlar erkeklerin aksine yeme bozuklukları gibi diğer yan koşulların tedavisine de ihtiyaç duyar.

Kadınlar için kendi başına tedavi

Depresyon sürecinde, hergün egzersiz yapmak, kendi içine kapanmak, abur cubur yerine sağlıklı beslenmek, zamanı faydalı kullanıp rahatlamaya çalışmak gibi basit hayatsal değişikliklerle bu yolda büyük yol kat edebilirsiniz.

Daha iyi hissetmek için zamana ihtiyacınız vardır fakat eğer kendiniz için olumlu seçimler yapar ve bunları her gün desteklerseniz o noktaya çok daha hızlı gelebilirsiniz.

Güvendiğiniz biriyle duygularınız hakkında yüz-yüze konuşun

Sevdiğiniz ve güvendiğiniz insanlara başınızdan geçenleri anlatın.İhtiyacınız olan desteği onlardan isteyin.Çok güvendiğiniz bir ilişkide hayal kırıklığına uğramış olabilirsiniz fakat her zor zaman anlatılır.Eğer etrafınızda güvendiğiniz kimseyi göremiyorsanız, yeni dostluklar kurma zamanı gelmiş demektir. Depresyon gruplarına katılarak başlayabilirsiniz.

Sevmediğinizi düşünseniz bile sosyal aktivitelere devam edin

Depresyonda olduğunuzda, kabuğunuza çekilmek çok daha huzur verici gelir. Fakat insanlarla iletişimde kalmak ve diyaloğunuzu sürdürmek durumunuzu çok daha iyiye götürür ve daha az depresif hissettirir.

Harekete geçin

Yapılan çalışmalara göre egzersiz yapmak enerji seviyenizi yükseltmekte antidepresanlar kadar etkili. Bir spor salonuna gitmek zorunda değilsiniz. Günde 30 dakikalık yürüyüş ihtiyacınız olan desteği sağlayacaktır.

8 saatlik uykuyu amaç edinin

Depresyon genellikle uyku problemlerini de birlikte getirir. Çok az da uyusanız çok fazla da uyusanız bu durum vücudunuz için zararlıdır. Sağlıklı bir uyku alışkanlığı edinmek hem zihinsel hem bedensel sağlığınız için önemlidir.

Her gün az da olsa güneş ışığı görün

Güneşışığı ruh halinizi olumlu yönde oldukça etkiler. Dışarıda kısa bir yürüşe çıkın, bir fincen kahve alın, park veya bahçelerde insanlarla diyaloğa girin. Günde en azından 15 dakikalık gün ışığını amaç edinin.

Rahatlama teknikleri deneyin

Günlük bu tür alıştırmalar depresyonun semptomlarını iyileştirebilir, hayattan daha fazla keyif almanızı sağlar. Yoga, derin nefes egzersizleri, meditasyon gibi aktiviteler oldukça önemlidir.

Ruh halinizi olumlu yönde değiştirecek 4 öneri

Geçici karamsarlık hissi herkesin zaman zaman başına gelir fakat bu her zaman depresyon gibi ciddi rahatsızlıkların belirtisi değildir. Biraz motivasyon, normal ruh halinize dönmenize yardımcı olabilir. “Eğer bir konu hakkında kötü hissediyorsanız, olayları biraz akışına bırakarak bir süreliğine başka şeylerle uğraşmak çözüm olabilir” diyor uzmanlar. Aşağıda veeceğimiz öneriler hayatınızı yeniden düzene sokmanıza ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Öneri 1: Egzersiz

Egzersiz, kan akışını ve sinirsel fonksiyonları geliştirerek ruh halinizi düzenlemenize ve kendiniz hakkında daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Adımlar

Hızlıca sonuç almak ve harekete geçmek için, çok fazla yorucu olmayan aktiviteler seçin. 30 dakikalık kısa yürüyüşler, aerobik çalışmaları veya tenis gibi sporsal aktiviteler faydalı olabilir. Kalıcı sonuç almak için bunlardan birini alışkanlık haline getirin ve günlük olarak tekrarlayın.

Öneri 2: Meditasyon

Meditasyon, beyinde olumlu hisler yaratan hormonların salgılanmasına yardımcı olmasının yanında korku ve öfke gibi olumsuz düşüncelerin de azalmasını sağlar. Kalp atış hızınızı, kan basıncınızı, nefes alıp verme hızınızı, oksijen tüketiminizi, adrenalin seviyenizi, kortizon seviyenizi, stres hormonlarının salgılanma miktarını azaltır.

Adımlar

Birçok sağlık kurumu meditasyon sınıfları açıyor. Bunlardan birine kayıt olabilir veya yoga gibi fiziksel ve mental meditasyonu birleştiren yöntemleri deneyebilirsiniz. Bunlardan birini yapmak zor geliyorsa bu konuda ders veren Cdlerden birini satın alabilirsiniz.

3: Sosyalleşin

Kendinizi odaya kapatmak yalnızlığa yol açar ve üzüntünüzü kalıcı hale getirir. Farklı insanlarla vakit geçirmek ruh halinizin düzelmesine yardımcı olur. Her zaman söylendiği gibi, insan sosyal bir varlıktır. Diğerlerine odaklanmak içinizdeki sorun ve düşüncelerden uzaklaşmanızı sağlar.

Adımlar

İçe kapanmaktan vazgeçin. Arkadaşlarınızla veya ailenizle en azından ayda bir defa bir araya gelin. Arkadaşlarınızı onların evinde ziyaret edin. Kendi evinizden zaman zaman çıkın ve örneğin sinemaya gidin. Eğer  birlikte zaman geçirecek kimseniz yoksa sonraki öneriye gözatabilirsiniz.

4: Kendinize bir amaç edinin

Vaktinizi anlamlı aktivitelere harcamak stresi azaltmaya ve zihninizi şekillendirmeye yardımcı olur. Edineceğiniz yeni bir hobi veya gönüllü aktivite bunu sağlayabilir. Bu sayede hayatınızdaki her küçük olay hakkında daha az endişelenir ve yeni ilgi alanınıza daha çok odaklanabilirsiniz.

Adımlar

Kütüphane, hastane, okul veya bir dernekte gönüllü olabilirsiniz. Eğer tecrübeniz varsa genç girişimcilere tavsiyelerde bulunmak üzere aktiviteler yapabilirsiniz. Bahçe işleri, resim, dans ve profesyonel aşçılık da yine amaç belirlemek için uygun alanlardır.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir