Cinsel ilişkide hazırlık evresi hakkında

Cinsel ilişkide hazırlık evresi

Cinsel ilişkide hazırlık evresi

Cinsellik kelime manası ile kişinin tatmin duygularını hem kendisine hem partnerine yaşatma anıdır. Özellikle cinsel tedavi süreçlerinde kişinin bu tatmin duygusunu yaşaması ve yaşatması için kendini keşfetmesi önerilir.

Cinsel doyum süreci bir ilişkinin en önemli unsurudur. Bir araya gelen her çift doğal üreme sürecinin bir parçası olan cinsel ilişki sürecinden maksimum hazzı aldığında tüm ilişkileri uyumlu bir hal alacaktır. Uyumu sağlamak için cinsel ilişkinin seyir aşamalarının tam olarak bilinmesi büyük önem taşır. Kadınların doyum süreçlerini cinsel ilişki süresince 4 ayrı aşamada değerlendirebiliriz. İlk iki aşama kadın vücudunun cinsel ilişkiye hazır hale gelmesini sağlayan aşamalardır.

İlk aşama olan uyarılma sürecinde cinsel uyarıyı alan vücut genital bölgelere kan akışını hızlandırarak salgılamayı başlatmaktadır.Bu sürecin cinsel ilişki sırasında tamamlanamaması ilerleyen evrelerin gerçekleşememesine neden olacaktır. Sürecin ilk 10 saniyesinde vajinal bölgede ıslaklık olur, dudaklar şişer ve birleşme öncesi vulva genişleyerek açılır.

İkinci aşama olan plato sürecinde uyarılma aşamasında başlayan kan akışı hızlanır ve vajinal bölge daha belirgin hale gelir.Bu sürecin beklenenden uzun sürmesi vajinal ıslaklığı azaltacaktır. Buaşama ile beraber kadın vücudu cinsel birleşmeye tam olarak hazır hale gelecektir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Cinsellik kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir