Boyun ağrısıyla savaşın

Boyun ağrısı

Boyun ağrısı

Boyun ağrısı en sık karşılaşılan rahatsızlıklar arasındadır. Bel ağrıları, sırt ağrıları, boyun ağrıları hepimizin hayatında en az bir kez yaşadığı son derece rahatsız durumlardır. Boyun ağrılarınızı azaltmak için alabileceğiniz bazı önlemler var.

Hepimiz bilgisayar karşısında çok fazla zaman harcıyoruz. Kitap okumak, bilgisayar başında oturmak, telefondan internete girmek saatlerce yaptığımız boyun ağrısına neden olan aktiviteler arasında… Neredeyse yaşam tarzımız haline gelen bu alışkanlıkları bırakmak tabii ki imkansız fakat gün içinde vereceğimiz aralar boyun ağrılarımızı azaltmakta bize yardımcı olabilir. Her yarım saatte bir kalkın ve hareket edin. En azından biraz ara vermek boynunuza yaptığınız baskıyı azaltacaktır.

Boyun ağrılarınızın nedeni klimalar veya soğuk hava olabilir. Boynunuza saracağınız bir kaşkol ya da şal kış aylarında sizi sıcak tutacağı gibi yaz aylarında klimanın olumsuz etkilerinden sizi koruyacaktır.

Gün içinde çok fazla yük taşımanız da boyun ağrısına neden olabilmekte. Eğer ağır bir kol çantası taşıyorsanız, çantanızı biraz boşaltmanızda fayda var.

Eğer boynunuz tutulmaya başladıysa doğal bir tepki olarak, boynunuzu hareket ettirmek istersiniz. Ancak bu yanlış bir hareket olacaktır. Bunun yerine boynunuzu sağa ve sola, yukarı ve aşağı, yavaş yavaş hareket ettirmeyi deneyin. Hareketlerinizde nazik olun. Ayrıca boyun kaslarınıza hafif bir masaj yapmayı deneyebilirsiniz. Böylece boyun kaslarınız yavaşça gevşemeye başlayacaktır.

Eğer yatış pozisyonunuzdan dolayı boynunuz tutulduysa non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar işinizi görecektir. Basit bir aspirin bile işinizi görebilir. Hafif bir ağrı kesici boyun ağrınızı azaltacaktır.

Ayrıca akşam yattığınızda pencereleri kapalı tutun. Soğuk cereyan boyun kaslarının sertleşmesine neden olabilir. Uyurken pencereleri kapalı tutmayı deneyin ve eğer hava soğuksa yatağa yatmadan önce boynunuzu yumuşak bir eşarpla sarın. Sabah kalktığınızda boyun ağrınızın hafiflediğini göreceksiniz.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir