Bebeklerin anne karnındayken duyularının gelişimi

Hamile kadınBebeğinizin 5 duyusunun gelişimi anne karının 27. Haftaya kadar tamamlanmaktadır. Özellikle ilk doğan bebeklerin çevrelerini tanımayacağı düşünceleri yanlıştır. Doğum sonrası süreçte bebeğiniz anne karnında duyduğu sesleri tanıyacaktır.

Anne karnında gelişen ilk duyunun dokunma olduğu tespit edimiştir. Dokunma duyusunun 8 haftada gelişmeye başladığı , 17. haftada bebeğin karın ve kalça bölgelerinde tam manasıyla dokunma hissinin anlaşılabildiği tespit edilmiştir.

Tat alma duyusu ise 15. Haftada tamamlanmaktadır. Böylelikle bebeğiniz yediğiniz gıdaların tadını ayırt etmeye başlar.

11-15’i haftalar arasında koklama duyusu gelişimini tamamlamaktadır. Kısaca bebeğiniz 16. Haftasında tatlaro ve kokuları ayırt edebilmektedir.

Kulak gelişiminin ise anne karnındaki bebeklerde 8. Haftada oluşmaya başladığı 24. Hafta ise tamamlandığı bilinmektedir. Bebeğiniz 25. Haftasında artık sizin sesinizi duyabilmektedir. Hatta duydukları seslere artık tepki verebilirler. Doğumdan sonra bebeğin anne sesiyle sakinleşiyor olması 25. Haftadan itibaren en çok annesinin sesini tanımasıyla alakalıdır.

Görme duyusu ise en son gelişen duyudur. Anne karnındaki bebeğiniz 27. Haftadan itibaren gözlerini açıp gözlerini kırpmaya başlar. Doğumdan sonra bebeklerin 30 cm uzaklığa kadar net bir şekilde görebildikleri bilinmektedir.

Görme duyusunun gelişmesi en çok ikiz bebeklerde eğlenceli bir hal alır ikiz gebeliklerde bebekler birbirilerini görüp dokunabilir hatta elele tutuşabilirler.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Hamilelik kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir