Bartholin kistinin belirtileri nelerdir?

Bartholin kistinin belirtileri

Bartholin kistinin belirtileri

Vajina girişinin sağ ve sol duvarlarında bulunan bartholin salgı bezleri salgıladıkları sıvı ile cinsel ilişki sırasından vajina girişini kayganlaştırmaktadır. Sağlıklı bir şeklide çalışırken ürettikleri salgı cinsel uyarılma sonucu vajina girişine akar. Bartholin bezeleri normalde gözle görülmezler ancak salgı kanallarında bir tıkanıklık oluşması sonucunda salgı dışarı akamaz ve bezenin içinde biriken sıvı vajina girişinde bir kesecik oluşturur. Eğer biriken sıvı zamanında tedavi edilmez ise iltihaplanarak apse olacaktır.

Bartholin kisti başlangıç aşamasında ise çok küçüktür ve herhangi bir belirti vermez. Bu nedenle bartholin kisti belirtileri oluştuğunda çoğunlukla cerahatlenerek apse konumuna geçmiş şekildeyken tanılanır. Herhangi bir rahatsızlık vermezken vajina girişinden içeriye doğru uzanan bir kitle halinde görülebilir. Kist henüz başlangıç aşamasındayken zaman zaman dolgunluk hissi verip cinsel ilişki sırasında ağrı, kuruluk ve rahatsızlık oluşturabilir.

Kistin boyutunun küçük olduğu durumlarda ılık oturma banyosu ile tedavi yapmak kimi zaman gelişimi önleyecek ve bartholin kistinin belirtilerini ortadan kaldıracaktır ancak ilerlemiş bir kist durumunda tek çözüm cerrahi müdahaledir. İlerleyen safhalarda kistin apseye dönüşmesi halinde hissedilen ağrı için ağrı kesiciler çözüm sunmayacaktır. Bu nedenle vajina girişinde şişlik hissedilmesi durumunda hemen doktora başvurulması önerilmektedir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir