Bartholin kisti neden olur? Nasıl önlenir?

Bartholin kisti

Bartholin kisti neden olur

Bartholin kistinin oluşma nedeni net bilinmemekle beraber hijyenik nedenler en önemli risk faktörünü oluşturmaktadır.Bu kistin oluştuğu hastalarda en çok görülen mikroorganizmalardan birisi bel soğukluğu bakterisidir.Ancak bartholin kisti oluşmasında tek bir bakteriden bahsedilmez bağırsaklarda bulunan kolibasil olarak bilinen ekoli bakterisi de kistin oluşumunu tetikleyen bakteri türlerindendir.

Kistin oluşumunu tam manası ile önlemek mümkün değildir. Ancak etken bakterilerin başında bel soğukluğu bakterisi geldiği için güvenli seks ortaya çıkma olasılığını ciddi oranda düşürecektir. Şüpheli partnerlerde uzak durmak, prezervatif kullanımı bir çok cinsel hastalığı önlediği gibi bartholin kisti riskini de azaltacaktır.

Ancak cinsel hastalıklar barthilon kistinin tek nedeni olmadığından tuvalet sonrası temizliklerde vajinal bölgeden anüse doğru temizlik yapmak, düzenli olarak genital olgan temizliğini sağlamak, pis sularda yüzmemek, iç çamaşırlarımızın temizliğine dikkat etmek önemlidir. Ayrıca cinsel ilişkide ağrı hissedildiğinde ya da kuruluk yaşandığında henüz elle tespit edilen bir kist varlığı söz konusu değilken günde 3-5 kez ılık su oturma banyoları yapmak kistin oluşmasını engelleyen başlıca önemler olarak sıralanabilir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir