Balayı sistiti nedir? Balayı sistiti nasıl önlenir?

sistitEn genel tanımıyla mesanenin iltihaplanması olarak bilinen sistit rahatsızlığının yeni evli kişilerde görülmesi balayı sistiti olarak isimlendirilmektedir. İlk cinsel ilişkiyi yaşayan kadınlarda vajina duvarının üst kısmından geçen idrar kanalının cinsel ilişki sırasında yaşanan sürtünme ile ödem oluşmasının sonucu olarak görülen bir sistit çeşididir. Oluşan ödemle idrar akışı yavaşlayarak enfeksiyona sebebiyet verir .İlk cinsel ilişkinin balayı dönemine denk geldiği düşünülerek ve yeni evlenen kadınlarda görülme sıklığı nedeniyle balayı sistiti olarak adlandırılmaktadır.

Balayı sistitinde görülen bulgular normal sistitle aynıdır .İdrar yaparken yanma hissi ve zor idrara çıkma,kasık bölgesinde ağrı, aniden idrara çıkma isteği, bulanık ve hafif pembe idrar görülmesi başlıca belirtileridir.

İlk cinsel ilişkiden önce ve sonra idrara çıkmak bakterilerin dışarı atılmasını sağlayarak sistit oluşumunu önleyecektir. Risk grubunda olan bireylere bu riskli dönemde bol su tüketmeleri tavsiye edilir. Cinsel ilşkiden sonra temizliğin yapılması ama bu temizlik sürecinde sabunlardan kaçınılması sistiti önlemeye yardımcıdır .İlk cişnsel ilişki kaygısıyla aşırı titizlik sonucu genital bölgede koku kullanımı riski artıracağı için önerilmemektedir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Cinsellik, Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir