Aşırı adet kanaması neden olur

Aşırı regl kanamasıNormal adet dönemi iki ila yedi gün arasında sürer ve yaklaşık olarak her 21 günde döngü tekrarlar. Beklenmedik, aşırı adet kanaması neredeyse her kadının başına gelmiştir. Bunlar alışılmadık hafif veya ağır kanamalar ve leke şeklindeki kanamaları kapsar. Aşırı adet kanaması neden oluraşağıdaki başlıklar altında sıralanabilir…

Gebelik

Anormal adet kanamasının en sık karşılaşılan nedeni gebeliktir. Lekelenme veya çok hafif kanama normal sayılabilir ancak yine de bu konuda doktorunuzdan yardım almalı ve doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Ağır adet kanaması, özellikle ilk dönemlerde, düşüğün bir işareti olabilir. Düşük olup olmadığını size net bir şekilde söyleyebilecek kişi yine doktorunuzdur.

Hormonal dengesizlik

Anormal adet kanamasının bir diğer sık rastlanan nedeni hormonlarınızın çok az salgılanıyor oluşudur. Hormon seviyelerindeki dalgalanma genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkar. Doğum kontrol hapları sıklıkla bu dalgalanmaları kontrol etmek için kullanılır. Menopoz öncesi dönemde de hormonal dengesizlikler oluşabilir ve buna bağlı olarak anormal adet kanaması görülebilir. Hormon dengesizlikleri ağır kayıpların ya da yaşanan zor bir dönem, kuvvetli egzersiz, aşırı stres ya da bazı ilaçların yan etkisi olarak çıkabilir. Endometrium östrojen ile dolduğunda hormon dengesizliği oluşur ve bu da endometrialhiperplaziyeyol açabilir. Endometrialhiperplazi ise aşırı adet kanamasına sebep olur.

Rahim içi araç ve Doğum Kontrol Hapları

Rahim içi araçlar rahimde tahrişe neden olarak kanamaya sebebiyet verebilir. Kanamaya genellikle kramplar eşlik eder. Eğer rahim içi araç taktırmadan önce buna benzer bir problem yaşamadıysanız anormal adet kanamanızın sebebi büyük olasılıkla rahim içi araçtır.

Doğum kontrol hapları da birkaç anormal kanamaya neden olabilir. Doğum kontrol hapı kullanılmaya başlandığında hafif lekelenme, uzun süre adet olamama ya da adetin uzun sürmesi gibi durumlar yaşanabilir. Eğer bu anormallikler devam ederse doğum kontrol hapının vücudunuz için uygun olmadığı sonucu çıkarılabilir. Bir diğer yandan doğum kontrol hapları anormal adet kanamalarını ortadan kaldırmak ve adeti düzene sokmak için de kullanılmaktadır.

PolikistikOver Sendromu (PKO)

Düzenli yumurtlama olmadığında PolikistikOver Sendromu ortaya çıkar. Akne, obezite ve tüylenme gibi belirtileri vardır. Bir diğer belirtisi de anormal adet kanamasıdır. PolikistikOverlı kadınlar kalp hastalıkları ve diyabete yatkındır. Dolayısıyla sıraladığımız belirtilerden herhangi birine anormal adet kanaması eşlik ediyorsa PKO için doktorunuza görünebilirsiniz. Polistik over teşhisini sadece doktorunuz gerekli testlerin sonucunda size net bir şekilde söyleyebilir.

Pelvik Enfeksiyonu

Eğer adetiniz ağrılıysa ve kötü kokulu yeşilimsi bir akıntınız varsa pelvikte enfeksiyon bulunabilir. Anormal kanamalar eğer pelvik enfeksiyonu varsa cinsel ilişki sonrasında daha fazla olur.  Pelvik enfeksiyonuna genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar sebep olur. Bununla birlikte bazı durumlarda doğum gibi çeşitli jinekolojik müdahaleler; fallup tüpleri, ovaryum ve uterusta bulunan inflamatuar hastalıklar da pelvik enfeksiyonuna sebebiyet verebilir. Pelvik enfeksiyonu antibiyotiklerle tedavi edilir.

Miyomlar

Miyomlar rahim kasında yer alan iyi huylu tümörlerdir. Miyomlar genellikle 30’lu veya 40’lı yaşlardaki kadınları etkiler. En çok siyahi kadınlarda en az da asyalı kadınlarda görülürler. Ortak belirtileri arasında aşırı kanama, adet dönemleri arasında kanama, düşük tansiyon ve böbrek problemleri bulunur. Miyomların kesin nedeni bilinmiyor ancak çeşitli tedavi yolları var. Bazı durumlarda menopozla birlikte miyomlar kaybolmaktadır. Bunun yanında doktorlar ilaç tedavisi öngörebilir. Miyomektomive histerektomi de miyom tedavisinde kullanılan cerrahi müdahaleler arasındadır.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir