Asherman sendromu nedir? Neden olur?

Asherman sendromu

Asherman sendromu

Tıp dilinde Asherman sendromu olarak bilinen rahim içi yapışıklık durumları rahim boşluğunun tamamının ya da bir bölümünün kapanması ile sonuçlanan yapışıklıklardır. Hasar gören rahim duvarının iyileşmesi sonucunda iz kalması ile oluşan Asherman sendromu en sık kürtaj sonrası gelişmektedir. Ayrıca spiral kullanımı sonra rahim dokusunun enfeksiyon kapması da bu sendromu tetikleyen bir durumdur. Ayrıca miyom çıkartılması,doğum, sezaryen Asherman sendromunu azda olsa oluşturan diğer unsurlar arasında sayılabilir. Menopoz sonrası dönemde ise seyrekte olsa kendiliğinde gelişebilmektedir.

Asherman sendromunun varlığı adet kanama düzensizlikleri tekrarlayan düşükler, kısırlık gibi sonuçlar doğurabileceği gibi bazı kadınlarda herhangi bir belirti vermeyebilir .Asherman sendromu ilerleyici bir yapıdadır doğru tedavi süreci ile gebeliğin engellenmesi %50’ye kadar iyileştirilir. Ancak Asherman sendromunun zamanında tespit edilmemesi kısırlık durumunu oluşturabileceğinden adet kanamalarında miktar azalması durumunda vakit kaybetmeden doktorunuzla görüşmeniz önerilmektedir.

Tanılama durumu histereskopi ile gerçekleştirilir. Ayrıca histereskopi tedavi sürecinde kullanılabilir bir yöntemdir. Özellikle orta ve ileri dereceli Asherman süreçlerinde tekrarlayan gebelik kayıpları mevcutsa histereskopi ile tedavi başarı ile sonuçlanacaktır.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir