Anne karnındayken bebeğinizle konuşun

Anne karnındaki bebek

Bebeğinizle iletişim

Bebeğinizin sizi 17. Haftadan itibaren hissettiğini 25. Haftadan itibaren duyduğunu artık biliyorsunuz. Artık bebeğinizle doğuma kadar dokunarak ve konuşarak iletişim sağlamanız mümkün.

Bu dönemde bebeğinizle konuşmak ona yumuşak ses tonuyla bir şeyler anlatmak ileriki yaşlardaki duygusal gelişimi için çok büyük önem taşıyor. Hamilelik sürecinde çevrelerinde sürekli bir huzursuzluk olan annelerin bebekleri, doğumdan sonra daha agresif ve huzursuz olabiliyorlar. Bu nedenle henüz anne karnındayken bebeğinize huzurlu anlar yaşatarak, onun sakin, hayattan keyif alan agresiflikten uzak bir bebek olarak yetiştirebilirsiniz.

Karnınızda bebeğinizin bulunduğu yeri severken bir yandan ona hikayeler anlatabilir onu ne kadar sevdiğinizden bahsedebilirsiniz. Hatta bebeğinize hafif müzikler dinleterek onu mutlu edebilirsiniz. Baba adayı da bebeğinizle konuşup kendini tanıtabilir. Doğum sonrası evin yeni bireyi artık sizin ve babasının sesini tanıyacaktır. Bebeğinizle bu süreçte kuracağınız iletişim doğumdan sonraki iletişiminizi kuvvetlendireceğinden stresli yüksek sesle konuşulan tartışmalı ortamlardan kaçmanızı öneriyor uzmanlar. Ve hatta bebeğinizle sert bir ses tonu ile konuşmanız onun karakterinde değiştiremeyeceğiniz farklılıklar yaratabileceğinden bir anne adayı olarak ölçülü sakin ve huzur dolu olmanız çok önemli.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Hamilelik kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir