Amenore nedenleri arasında en sık karşılaşılanlar

Amenore

Amenore

Adet gecikmesi normal bir durumdur. Bazı sebeplerden dolayı ise adet gerçekleşemez. Bu durumda gerekli araştırmaların yapılması gerekir.

Hamilelik

Adet gerçekleşmemesinin nedeni hamilelik olabilir. Hamilelik sonrasında ise adet döngüsünün normal seyrine dönmesi için bir miktar zamana ihtiyaç vardır.

Hormonal Nedenler

Hormonal bozukluklar amenoreye sebep olabilir. Örneğin polistik over sendromunda amenore gözükmektedir. Polistik over sendromunda aşırı kilo alımı, vücutta tüylenme ve hormonların aşırı yükselmesi sık görülmektedir.

Ayrıca tiroid hormonlarının fazla ya da eksik olması da amenoreye neden olmaktadır.

Erken menopoza giren kadınlarda da adet kesilmektedir. Erken menopoza giren kadınlarda ki bu genellikle kırk yaş sonrasında gözükür yumurtaların oluşumu azalır.

Stres

Amenorenin en sık rastlanan nedenlerinin başında ise stres gelmektedir. Stres hipotalamusu etkiler ki hipotalamus üreme hormonlarını da etkilemektedir. Aşırı stres hormonları düzensizleştirir. Stres ortadan kalktığında bir süre sonra adet döngüsü normal seyrine geri döner. Beslenme bozuklukları, fazla spor, hızlı kilo kaybı gibi etmenler de amenorenin suçluları arasındadır.

Kullanılan ilaçlar

Çeşitli rahatsızlıklarla ilgili kullanılan bazı ilaçların yan etkileri arasında adetin kesilmesi ya da adetin gecikmesi de olabilir. Eğer halihazırda kullandığınız bir ilaç varsa prospektüsünü kontrol edin. Yan etkileri arasında amenore yer alıyorsa bu durumda doktorunuzla görüşerek muadil bir ilaç tavsiyesi alabilirsiniz.

Amenorenin nedenleri arasında doğum kontrol hapları da bulunmaktadır. Doğum kontrol hapları her ne kadar adeti düzenlese de bazı kadınlar için durum tam tersidir. Bu gibi durumlarda, doğum kontrol hapından olumsuz etkilenen kadınlar, hapı kullanmayı bıraksalar da adet döngülerinin normale dönmesi üç ay ile on iki ay arasında bir süreyi alabilir. Amenoreye en çok sebebiyet veren ilaç türleri arasında antidepresanlar ve tansiyon ilaçları yer almaktadır. Kemoterapi tedavisi olan kadınlarda da amenore görülebilmektedir.

Yapısal Anomaliler

Tüm bu nedenlerin yanında bir de üreme organlarındaki yapısal anomaliler bulunmaktadır. Eğer rahimde, yumurtalıklarda veya vajjina içinde herhangi bir anomali varsa adet görülmesi mümkün olmayacaktır. Ayrıca bu anomaliler çeşitli operasyonların sonucu olarak sonradan da gelişebilir. Bu anomalilerden bazıları tedavi edilebilirken, bazılarında durumu kabullenmekten başka çare kalmaz.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir