Adet süresinin kısa olmasının nedenleri nelerdir?

Adet süresi

Kısa adet süresi

Hepimiz adet süremizin uzun olmasını istemiyoruz ama kontrolsüz bir şekilde kısalan adet süresi de bizi endişelendiren bir durumdur. Hatta gerçekten bazı ciddi hastalıkların sonucu olarak da adet süresi kısalabilir. Durumun art arda birkaç ay tekrar etmesi halinde doktora başvurmanız gerekir.

Zaman Aralığı

Her kadın için adetinin başlangıç günüyle bitiş günü arasındaki süre farklıdır. Birçok kadın ortalama olarak beş ya da yedi gün boyunca adet görür. Çeşitli etkenlere bağlı olarak bugünler bazen uzasa ya da kısalsa da, çoğunlukla 21 ila 45 gün arasında adet görürler. Genç kızlar ortalama olarak 12 -15 yaş arasında adet görmeye başlarlar ve menopoza kadar bu şekilde devam eder.

Ortalama altı adet süresi

Ortalama altında olan adet süresi endişe nedeni değildir. Yaş ilerledikçe adet süresi kısalabilir. Birkaç gün süren adet dönemi normal karşılanmaktadır. Eğer adet sürenizin çok fazla kısaldığını düşünüyorsanız konuyla ilgili doktorunuzla görüşmenizde fayda olacaktır.

Nedenleri

Adet dönemi hepimizin sosyal yaşamını az ya da çok etkiliyor. Günlük stres kanamayı artırıcı etkiye sahip olduğu gibi bazen de adetin az olmasına ya da hiç olmamasına neden olabilir.

Adetin kısa sürmesinin nedenleri arasında aşırı spor yapmak da geliyor.

1970’li yıllarda Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre birlikte çalışan, yaşayan ya da beraber çok vakit geçiren kadınların adet dönemlerinin zamanla birbirine yaklaştığı ve hatta aynı olduğu tespit edilmiştir. Bu durum eğitim döneminde olan kadınlar ve yakın akrabalar için de aynıdır. Siz de böyle bir etki altında kalmış olabilirsiniz.

Blumia ya da anoreksiya gibi hastalıklarda adet süresi çok fazla kısalabilir veya tamamen adet kesilebilir.

Adet süresinin kısalmasının ardında hormonların artışı ya da azalışı da bulunuyor olabilir. Östrojenin azalması ya da çoğalması adet süresini de etkilemektedir.

Polikistik over sahibi kadınlarda da adet süresi kısalması gözükebilir. Bu durum için özel ilaçlarla, adet süresi normal uzunluğuna getirilebilir. Herhangi bir hastalığınız yoksa, doğum kontrol haplarıyla adet sürenizi düzenleyebilirsiniz. (Doktor kontrolünde.)

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Adet süresinin kısa olmasının nedenleri nelerdir? için 2 cevap

  1. mehtap der ki:

    ben normal de 7 gün adet görüyodum ama şu 1 – 2 aydır 3 gün olmaya başladım yani adet sürem 7 günken 3 güne düştü bunun nedeni nedir? bir de çok sancılı geçerdi mesela 4. gün falan ama şuan çok ağrı çekmiyorum.

  2. Ruh der ki:

    Adet surem kisaldi 3 gun 4 gun suruyo ve yogun degil nedeni ne olabilir daha yasim genc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir