Adet süresi ne kadardır? Normali nedir?

Menstüral dönem

Adet dönemi

Kızlar üreme çağına girdiklerinde adet olmaya başlar. Adet günlerinde kanama, ağrı ve kramplar normaldir. Ergenlik çağında başlayan adet kanaması menopoza girene kadar devam eder. Adet belirtileri benzer olsa da bazı özellikleri kadından kadına değişmektedir. Örneğin bazı kadınlarda ağrı olurken bazıları bu konuda çok rahattır. Adet süresi de kadından kadına değişiklik gösterir. Adet süresinin uzunluğu iki ila yedi gün arasında değişmektedir. Adet süresi zaman geçtikçe uzama eğilimi gösterir. Örneğin ergenlik çağında üç gün süren adeti olan bir kadın, yaşı ilerledikçe birkaç gün fazla adet görebilir. Adet süresinin uzaması normaldir.

Adet süresi bazı kadınlar için dört gün sürerken bazıları için beş gün sürer ve bu normalliğin kişiden kişiye değiştiğini gösterir. Yalnız eğer adet süreniz bir öncekine göre uzunsa ya da kısaysa bu durum değerlendirilebilir.

Sürenin beklenmedik şekilde uzaması veya kısalması bazı etkenlere bağlıdır. Beklenmedik değişikliklerin jinekolog tarafından incelenmesi ve tanısının konması gerekir. Bazen bu kısalmalar amenore belirtisi olabilir. Bu durum bazı ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Sürenin beklenmedik şekilde uzaması ise anormal vajinal kanamalardan kaynaklanabilmektedir. Bu hastalık hormon tedavisi ile iyileştirilebilmektedir.
 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir