Adet döngüm normal mi? Adetim düzenli mi?

Adet dönemi

Adet döngüsü

Hepimiz, hayatımızın belirli bir döneminde adet döngümüzde düzensizlik hissetmiş ancak emin olamamışızdır. Adet döngünüz normal mi anormal mi? Aşağıdaki adımları izleyerek emin olabilirsiniz.

İki adet arası 31 ila 35 günden daha fazlaysa ya da adetinizin başlangıç tarihiyle bir sonraki adetinizin başlangıç tarihi arasında iki hafta ise bir jinekoloğa görünmeniz gerekir.

Adet sancılarınızın şiddetini değerlendirin. Adet sancınız gündelik işlerinizi engelliyor mu? Çok ağrılı ve sancılı geçen adet dönemi normal değildir. Regl kanamanızı gözlemleyin. Pıhtı akması genellikle normaldir ancak bir anda aşırı derecede pıhtı akışı oluşursa ortada yanlış giden bir şeyler olabilir. Düzensiz regl dönemi ve regli atlatmak bir raddeye kadar normaldir. Eğer bu durum devam ederse anormallik vardır. Sporcuların ve düzenli olarak sportif faaliyete katılan kadınların regl dönemleri kısa olabilir. Bu da normaldir.

Yine de adet düzensizliği birkaç ay devam ederse net bilgi alabilmek için bir jinkoloğa görünmenizde fayda olacaktır.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir