35 yaş sonrası hamile kalmanın riskleri var mı?

Hamile

35 yaş sonrası hamilelik

İleri yaşlarda özellikle 33-35 yaş aralığından sonra yaşanacak hamileliklerde 20’li yaşlarda yaşanılan psikolojik riskler yerini tıbbi risklere bırakmaktadır. Hamileliğin gerekli önemler alınarak sürdürülmemesi hem anne adayının hemd e bebeğin hayatı için riskler oluşturur. Özellikle 35 yaş sonrasında yüksek tansiyon kalp ve damar hastalıkları nedeniyle gebelik süreci olumsuz etkilenecektir.

30 yaşından sonra hamilelik yaşayacak her anne adayının doktoru ile sürekli iletişimde kalarak özellikle hamilelik öncesinde nasıl bir süreç izleyeceğini belirlemesi çok önemli bir noktadır. Özellikle kronik hipertansiyon ileri yaştaki gebeliklerde erken gebeliklere göre 5 kat daha fazla görülmektedir.

Bebeğin sağlığını etkileyecek en önemli risk faktörü ise kromozom bozukluklarıdır. Down sendromunun ileri yaş gebeliklerinde görüldüğü istatistikler ile kanıtlanmıştır . Genç yaşlarda down sendromu görülme sıklığı 1500 gebelikte 1 iken 35 yaş ve sonrasında bu oran 400’de 1’e yükselmektedir.

Gebelikte düşük durumu ise her yaşta ki anne adaylarında görülse de 35 yaş üzeri gebeliklerde sıklığı 4 kat daha fazladır. Hipertansiyon , diyabet gibi sorunların yanı sıra plasenta sorunları da ileri yaş gebeliklerinde yüksek risk faktörü oluşturduğundan sezaryen doğum önerilmektedir.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Hamilelik kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir