Aşırı adet kanamanız tehlikeli mi? Ne zaman doktora gitmeli?

Hijyenik ped

Hijyenik ped

Aşırı adet kanaması bazı kadınlarda nadiren yaşansa da bazılarımızın aylık olağan sorunu halindedir. Aşırı adet kanamasının bir çok sebebi vardır. Kandaki alyuvarların sayısını azaltarak kansızlığa neden olabilmektedir. Kansızlık kronik yorgunlukla kendini belli eder.

Peki aşırı adet kanaması diyebilmemiz için ne gibi belirtilerin olması gerekir biliyor musunuz? Eğer bir iki saat içinde pedinizi yenilemeniz gerekiyorsa ve bu durum bir günden fazla sürüyorsa aşırı adet kanamasından söz edilebilir. Adetin ilk gününün yoğun geçmesi normaldir. Bununla birlikte pedlerin değişme süresi birkaç saattir.

Tehlikeli adet kanaması belirtileri

Aşırı adet kanaması hayati tehlike içermez ancak eğer aşağıdaki belirtilerle karşılaşırsanız durum ciddi demektir;

  • İki kat ped kullanmanızı gerektirecek kadar ağır adet kanaması
  • Aşırı kanamanın 1 haftadan fazla sürmesi
  • Alt karın bölgesinde geçmeyen ağrı
  • Kan pıhtılaşması

Eğer menopoza girmişseniz ya da hamileyseniz ve adet kanamanız varsa bu durumda vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız. Yukarıda açıklanan belirtileri yaşamanız da jinekologla görüşmenizi gerektirir.

Aşırı adet kanamasının sebepleri

  • Hormonal dengesizlikler (Genellikle menopoz öncesi ya da adete başlama dönemi –genç kızlık – öncesinde rastlanır.)
  • Kalıtsal bozukluklar
  • Miyom
  • Polip

Aşırı adet kanaması yukarıdaki sebeplerden dolayı olabilir. Bu yüzden aşırı kanamanız her ne kadar ciddi boyutta olmasa da altta yatan olası rahatsızlığın teşhis edilebilmesi için doktorunuza başvurmanız gerekir. Aşırı adet kanamasına neden olan bazı rahatsızlıkların başka olumsuz yan etkileri de – örneğin infertilite- oluşabilir.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir