Yumurtalık kistlerinin tedavisi için seçenekler

Yumurtalık kistleri
Yumurtalık kistleri

Yumurtalık kistleri yumurtalıklarda görülen oluşumlardır. Bunların çoğu sıvı dolu, kanserli olmayan keselerdir ancak bazıları son derece şiddetli ağrıya neden olabilir ya da kansere dönüşebilir. Yumurtalık kistiniz varsa doktor kontrolünde tedavi edilmesi gerekir.

Eğer yumurtalık kistlerinden dolayı herhangi bir belirti yaşıyorsanız bir doktora danışın. Sadece bir doktor kistleri doğru şekilde tedavi edebilir. Belirtiler arasında adet düzensizliği, pelvik bölgesinde ağrı, bulantı, şişlik ve vajinal akıntı yer alır.

Kistlerinizin büyüyüp büyümediğini kontrol etmek için iki üç ay bekleyin. Doktorunuz tedaviye başlamadan önce bir süre beklemek isteyebilir.

Yeni kistlerin oluşumunu engellemek ve yumurtalık kanserine yakalanma oranını azaltmak için doğum kontrol hapları kullanabilirsiniz. Doğum kontrol haplarının yan etkileri olabilir. Size uygun olanı anlayabilmek için bir süre birkaç farklı türü denemek zorunda kalabilirsiniz.

Eğer ileride çocuk sahibi olmak istiyorsanız doktorunuzla görüşün. Doktorunuz mümkün olduğunca doğurganlığı koruyarak yumurtalık kistlerinizi tedavi etmeye çalışacaktır.

Eğer çocuk doğurma yaşını geçmişseniz ve yumurtalık kistleriniz büyük ve ağrılıysa histerektomi uygulatmayı düşünebilirsiniz. Bu tabii ki son seçenektir ve yumurtalık kistlerinin belirtilerinin dayanılmaz olduğu durumlarda geçerlidir.

Eğer yumurtalık kistiniz aşırı derecede ağrıya neden oluyorsa ve yaşam düzeninizi bozuyorsa sistektomi öngörülebilir. Bu işlem bir yumurtalığın alınarak diğerinin bırakılması şeklinde olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir