Yumurtalık kistinizin olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Yumurtalık
Yumurtalık

Yumurtalık kistleri yumurtalıkların çalışma düzenini genellikle engellemezler. Bu nedenle de belirti vermeleri nadirdir. Ancak yine de eğer yumurtalık kistinizin olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki noktalara dikkat etmekle işe başlayabilirsiniz.

Adet döngünüzü değerlendirin. Herhangi bir anormallik var mı? Ayrıca adet döneminde kan kaybınız eskiye göre attır mı? Yumurtalık kistleri adet düzensizliğine neden olabilir. Hatta aşırı adet kanamasının suçlusu da bazen yumurtalık kistleridir.

Pelvik bölgenizde ağrı oluyor mu? Eğer ağrınız varsa pelvikten başlayan bu ağrı bazen sırta ve uyluğa doğru vurabilir.

Cinsel ilişki sonrasında ağrı hissediyorsanız yumurtalık kistiniz olabilir.

Yumurtalık kistleri karında şişliğe sebep olabilir. Yumurtalık kistinin büyüklüğüne ve konumuna bağlı olarak belirli bölgelere basınç yapabilir. Bu basınç bağırsakların ve mesanenin hareketlerinde düzensizliğe neden olabilir. Hatta bazen idrarınızı tam olarak yapsanız bile çişiniz varmış gibi hissedebilirsiniz.

Yumurtalık kistleri vücut tüylerinde artışa sebep olabilir. Ayrıca sivilce oluşumunu da tetikleyebilir.

Anormal kilo artışınızın suçlusu, yumurtalık kistiniz olabilir. Eğer sebepsiz bir şekilde kilo alıyorsanız bir jinekologla görüşmenizde fayda olacaktır.

Ateş, kusma, şiddetli ve ani karın ağrısı veya kanamanız varsa aklınıza en son gelecek seçenek olarak yumurta kistiniz bulunuyor olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir