Vajinismus için kegel egzersizi nasıl yapılmalı?

Kegel egzersizi
Kegel egzersizi

Kegel egzersizleri sadece vajinismus tedavisinde kullanılmaz. Doğum sırasında pelvik kaslarının düşmesini engeller, doğumu kolaylaştırır. Aşırı kilo artışı bile pelvik kaslarının düşmesine neden olabilir. Hamilelik sırasında da kegel egzersizleri sıkça yapılır. Doğru ve güvenli bir şekilde kegel egzersizi yapabilmeniz için size bazı öneriler sunmak istiyorum.

Çoğumuz pelvik kaslarının nasıl kasıldığını bilmiyoruz. İdrarınızı tutar gibi yaptığınızda pelvik kaslarınızı kasmış olursunuz. İdrarınızı tutmayı bıraktığınızda ise pelvik kaslarınız gevşer.

Açıkladığım şekilde idrarınızı tuttuğunuzda beş saniye kadar bekleyin ve sonra idrarı tutma hareketini bırakın. Beş saniye de gevşemiş vaziyette bekleyin. Hareketi on defa tekrarlayın.

Müsait olduğunuz zamanlarda bu egzersizi sıkça yapmaya devam edin. Yalnız her şeyde olduğu gibi egzersizin fazlası da yarar sağlamayacaktır. Kısaca 7/24 kegel egzersizi yapmanıza gerek yok. Günde üç set ile başlayın ve sıklığı artırın. Örneğin günde 5 defa 25’er kez hareketi tekrarlayabilirsiniz.

Kegel egzersizleri sayesinde kaslarınız güçlenecektir. Kaslarınızın güçlenmesi düşünülenin aksine vajinismusta kilitlenmeyi artırmaz. Kasların güçlenmesi, kasları kontrol etmenize olanak tanır. Pelvik kaslarınızı kastığınızı daha kolay hissedersiniz ve onları kontrol edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir