Vajinal hijyen hakkında doğru bilinen yanlışlar

Vajinal temizlik
Vajinal hijyen

Vajinal hijyen birçok jinekolojik hastalığın önlenmesi için alınması gereken çok önemli bir tedbirdir. Ancak hijyeni sağlarken vajinal florayı bozmadan doğru temizlikle ilerlemeniz gerekir.Aksi takdirde hijyeni sağlamak isterken vajinal sağlığınızı tehdit eden koşulları oluşturabilirsiniz.

Duş sırasında vücudumuzu temizlediğimiz sabunlarla vajinamızın içini temizlemek kullanılan sabunun ph değeri uygun dahi sahi olsa yarardan çok zarara sebebiyet veren bir eylemdir. Vajinal bölge vücudumuzun diğer bölgelerinden farklı bir yapıda olması nedeniyle iç yıkamanın kesinlikle yapılmaması gerekir. Dış bölgenin temizliği içinse kullanılması gereken özel vajinal temizleyiciler tercih edilmelidir.

Bilinmesi gereken en önemli nokta vajinal bölgede bulunan yararlı bakterilerin zararlı bakterileri önlemek için gerekli olduğu ve bunların yok edilmesi durumunda vajinanın enfeksiyonlara açık hale geleceğidir.

Adet döneminde oluşan kötü kokudan kurtulmak için son dönemde öne çıkan kokulu pedlerin ya da vajinal kokuların kullanılması vajinal florayı içerdiği kimyasal elementler nedeniyle zedeleyecek ve akıntı durumlarına sebebiyet verecektir.

İdrara çıktıktan sonra anlık temizliğin vajinal bölgeden anüse doğru yapılmasıyla makat kısmından bulunan mikropların vajina bölgesine gelmesini engellenebilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir