Tamponunuzun enfeksiyona sebep olduğunu nasıl anlarsınız?

Tampon
Tampon

Tamponlar rahat ve güvenilir oldukları için sıklıkla tercih ediliyor. Tamponların bu rahatlığıyla birlikte enfeksiyon riski getirdiklerini de unutmamak gerekir. Enfeksiyon tamponun zararlarından birisidir. Tamponlar toksik şoka neden olabilirler. Aşağıdaki maddeleri okuyarak tamponunuzun enfeksiyona sebep olup olmadığını keşfederken, bir yandan da tamponu nasıl kullanmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Tamponunuzu ne kadar süre kullandığınızı hesaplayın. 24 saatten fazla tampon vajinanızda kaldıysa çok büyük bir olasılıkla vajinal bir enfeksiyona sebebiyet vermiştir.

Tamponunuzun boyutu neydi? Emiciliği yüksek olan büyük bir tamponun gereğinden uzun süre ( 3-4 saatten fazla) vajinada kalması enfeksiyona neden olur. Kullandığınız tamponun türü önemlidir çünkü eğer hafif seyreden adet döneminizde aşırı kanamalı günlerinize özel olarak tasarlanmış bir tampon kullanırsanız sadece enfeksiyon riskini değil toksik şok riskini de arttırırsınız. Bu yüzden adet yoğunluğunuza uygun bir tampon kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Tamponunuzu çıkarırken canınız yandı mı? Tamponunuzu çıkarırken canınızın acıması enfeksiyon belirtisi olabilir.

Vajinal enfeksiyona yakalanıp yakalanmadığınızı öğrenmenin en iyi yolu jinekoloğa görünmektir.

Normalden farklı ve kokulu bir akıntı enfeksiyon belirtisidir. Bu koku tampondan gelmez.

Vajinal enfeksiyona yakalandıysanız, sebebi tampon olsun ya da olmasın hijyenik pedleri kullanmanız gerekir. Vajinal enfeksiyonunuz tamamen tedavi edilmeden tampon kullanmanız önerilmemektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir