Tamponun zararları var mıdır? Tampon nasıl güvenli kullanılır?

Tampon
Tamponun zararları

Regl olmak kadınlığın bir parçası ancak yine de bir türlü bu duruma alışamayabiliyoruz. Tampon kullanmak hepimiz için rahat bir seçim. Özellikle spor yaparken ve havuza girerken oldukça rahat ettiren tamponlar çoğumuz tarafından tercih ediliyor. Tamponun zararları var mı diye sorduğunuz olmuştur. Tamponların dezavantajlarını birlikte inceleyelim.

Tamponlardaki dezenfektanlar

Tamponlar, zararlı organizmaların vajinada üremesini engelleyecek dezenfektanlar içerirler. Tamponda kullanılan pamuğu antimikrobiyal hale getirmek için tamponlar az miktarda böcek ilacı ve klor içerirler. Bu maddeler vajinada tahrişe sebebiyet verebilir. Tampon kullandığınız sırada vajinanız tahriş olmaya başlarsa, tamponu kullanmayı bırakın. Her marka tamponda kullanılan kimyasal maddelerin oranı farklıdır. Başka marka bir tampon kullanmayı deneyebilirsiniz.

Tampon yerleştirme

Tamponlar yerleştirirken çoğu kadını rahatsız eder. Bazı kadınlar tamponun tam olarak nasıl yerleştirilmesi gerektiğini bilmiyor. Bu da sorun yaratabiliyor. Kullanma talimatlarını düzgün okumalı ve açıklamalara uygun şekilde tamponu yerleştirmelisiniz. Yine de, bu işi ne kadar düzgün yaparsanız yapın tampon yerleştirmek sizi biraz zorlayacaktır.

Sızıntı riski

Tamponlar, pedler kadar sızıntı riskine sahip değiller ancak yine de tamamen koruma sağlayamadıkları oluyor. Bu yüzden uygun aralıklarla tamponları değiştirmeli ve sızıntı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Sızıntıyı önlemek için adet gününüzün yoğunluğuna uygun bir tampon kullanmalısınız. Eğer hafif geçen günler için tasarlanmış bir tamponu yoğun kanamalı gününüzde kullanırsanız sızıntı yapabilir.

Toksik şok riski

Tamponun zararlarından bahsedecek olursak, en kötüsü olarak toksik şok sendromunu söyleyebiliriz. Toksik şok sendromuna yanlış seçilmiş tampon sebep olabilir. Büyük bir tampon kullanıyorsanız ve uzun süre tamponunuzu değiştirmediyseniz toksik şokla karşılaşabilirsiniz. Toksit şok karaciğer ve böbrek yetmezliği ile kendini gösterebilir. Dolayısıyla birkaç saat aralıklarla tamponunuzu değiştirmeniz gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir