Son yıllarda gelişen miyom tedavileri

Doğum kontrol hapı
miyom tedavileri

Miyom sık rastlanılan bir sağlık sorunudur. Her 10 kadından 3’ünde miyoma rastlanmaktadır. Çok ciddi belirtileri dışında kalan belirtilerle miyom fark edilmeden hayatına devam eden kadınların sayısı da azımsanmayacak kadar fazla. Miyom tedavisi ise uterustaki miyomların sayısına ve boyutuna göre değişiklik gösterir.

Miyomlar dayanılmaz ağrılara neden olabilirler. Ayrıca aşırı adet kanaması da miyom belirtileri arasında yer almaktadır.

En kötü ihtimal ise rahimin alınmasının söz konusu olabileceğidir.

Miyom tanısı

Miyomun kesin teşhisinin konabilmesi için doktorla görüşmeniz gerekir. Mr, ultrason testleri veya tümör biyopsisi uygulanabilir. Miyom tanısı konulacağı sırada belirtilere yönelik tedaviler de uygulanabilmektedir. Tedaviler arasında anti inflamatuar haplar ağrı için hastaya önerilmektedir. Duruma bağlı olarak hastayı menopoza sokmak için hormonal ilaçlar verilebilir ya da tamamen zıttı olarak bu hormonal ilaçlar adeti tekrar düzenlemek için kullanılabilmektedir. Eğer doktorunuz herhangi bir sıkıntı olmadığına karar verirse, miyomunuza özel bir tedavi uygulamadan yaşamınızı sürdürebilirsiniz.

womenshealth.com.tr ye göre lazerle miyom alma (myloysis) ve miyom alınma operasyonu gibi çeşitli yöntemler son yıllarda gelişme gösteriyor. Bir diğer seçenek ise rahimi besleyen damarlara ve miyom damarlarına giden kanın akışı kesilebiliyor. Son yıllarda ortaya çıkan bu yöntem gerçekten umut verici.

Histerektomi yani rahimin alınması miyom için kesin çözümdür ancak yine de son seçenektir. Özellikle çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar için de umut verici bazı tedavi yolları var. Fokuslu ultrason cerrahisi de bu yollardan biri. Ameliyat masasına yatmanıza gerek kalmadan ses dalgalarıyla miyomlarınızın küçülmesi ya da yok edilmesi sağlanabilir.

Miyom alınma operasyonu da büyük oranda başarılıdır. Miyom alınma operasyonunda rahim içine bir kesi atılır ve ardından kesi dikilir. Bu işlem rahminizin normal çalışma düzenini etkilemeyecektir. Eğer miyom rahim dışındaysa miyom alınma operasyonu zorlaşacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir