Servikal displazinin tedavisi

Karın ağrısı
Servikal displazi

Servikal displazi genellikle HPV gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların yol açtığı rahim ağzında anormal hücre büyümesni tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Hücreler kanser değildir.

Servikal displazi derecesine göre farklı tedavi seçenekleri uygulanmaktadır. Bu nedenle ilk olarak servikal displazi tanısı net olarak konmalıdır.

Her üç ya da altı ayda bir pap smear testi yaptırın. Hafif servikal displazi durumlarının tedavisi kolay olsa da ilerlediği taktirde hastalık kötüye gidebilir. Bu nedenle başladığı anda tedavisini yapmak sağlam bir önlem olacaktır.

Hafif ve orta derecedeki servikal displazi için kriyoterapi uygulanabilir. Bu tedavi kolay ve ucuzdur. Hücreler dondurularak tahrip edilir. Kriyoterapide sıvı azot kullanılır. Bu yöntem, tüm anormal hücreleri tahrip eder, bu nedenle hafif ve orta dereceli servikal displazi için daha uygundur.

Orta displazi için elektro-koter ve loop eksizyon seçenekleri bulunmaktadır. Her ikisi de küçük bir sonda aracılığıyla çalışır.

Cerrahi uygulamalarla servikal displazi tedavi edilebilir ancak bu konuda kararınızı iyi düşünerek vermelisiniz çünkü çocuk sahibi olmayı engelleyebilir. Servikal displazinin tedavisinde cerrahi yöntemler nadiren uygulanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir