Rahim içi polip belirtileri nelerdir?

Rahim içi polip belirtileri
Rahim içi polip belirtileri

Rahim içi poliplerin tıp dilindeki karşılığı endometrial polip’tir. Rahim iç tabakasında et beni oluşumu olarak tarif edilebilecek endometrial polip rahim iç tabakasının rahim boşluğuna büyümesi ile ortaya çıkar.

Polipler her yaş grubundan kadında görülebileceği gibi menopoz sonrası dönemde daha sık ortaya çıkar. Genellikle hiçbir belirti vermeden sinsice oluşabileceği gibi büyüklüğüne ve birden fazla sayıda bulunmasına göre farklı şekillerde varlığını hissettirecektir. Düzensiz kanamaların oluşması, adet kanamaları arasında kanama yaşanması, adet görme günlerinin sayıca uzaması başlıca belirtileridir. Aynı zamanda cinsel ilişki sırasında kanama görülmesi adet kanamasında kramp tarzı sancıların oluşması da polipin varlığını işaret edebilir.

Poliplerin daha fazla büyüdüğü durumlarda ise polip vajinaya doğru sarkacak ve polip üzerinde oluşan enfeksiyon nedeniyle vajinal akıntı meydana gelecektir.

Bu belirtiler ile doktora başvuran kadınlardan rahim iç tabakası örneklemesi istenilerek patalog tarafından yapılan inceleme ile teşhis konulur. Tedavi sürecinde kürtaj ya da histereskopi yöntemi ile tam sonuç elde edilecektir. Polipler tekrarlamaya eğilimlidir bu nedenle oluşması halinde düzenli izleme yapılması yüksek önem taşır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir