Pkolu kadınların daha kolay hamile kalabilmesi için

Gebelik
Hamilelik

Polikistik over sendromu (PKO) kadınlarda infertilitenin en sık nedenlerinden biridir. Neyse ki, tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Eğer Pkolu iseniz ve hamile kalmaya çalışıyorsanız, tedavi seçenekleri hakkında yeterli bilgi sahibi olmakla yükümlüsünüz demektir.

Yaşam tarzınızı elinize alın. Pkolu kadınlar beslenme düzenlerini daha sağlıklı hale getirerek ve düzenli egzersiz yaparak doğurganlıklarını arttırabilirler. Vücut ağırlığınızın % 5’inden de kurtulmalısınız. Böylece gestasyonel diyabet riski en aza inecektir. Karbonhidrat ve yağ alımınızı azaltın.

Doğru ilaçları kullandığınızdan emin olun. Hamile kalabilmeniz için ilk adım doğru ilaçları kullanmayla başlar. Ayrıca pko için diğer tedavi seçeneklerine başlamadan önce metformin gibi bir ilacı en az altı ay boyunca kullanmanız gerekir.

Yumurtlamanızla ilgili problemler olabilir. Pkolu kadınların çoğunda yumurtlama düzgün bir şekilde çalışmaz. Bunun için clomid gibi ilaçlar kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca doktorunuz yumurtlamayı sağlayabilmek için çeşitli enjeksiyonları reçete edebilir.

Doğru zamanlama için bazal vücut ısınızı dikkate alın. Cinsel ilişki için en doğru zamanı belirlemek istiyorsanız vücut ısınız size yol gösterebilir.

Aşılama yöntemini aklınızda bulundurun. Yumurtlama döneminizde yapılan bu uygulamayla çok daha kolay hamile kalabilirsiniz.

Tüm bu yöntemlerin işe yaramaması durumunda ümidinizi yitirmeyin. Tüp bebek yöntemini de deneyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir