Miyom için ameliyat zorunlu mu? Hangi miyomlara ameliyat önerilir?

Miyomun cerrahi tedavisiMiyomlar rahim kasları arasına yerleşen iyi huylu tümörler olarak tanımlanabilir.25 yaşına kadar görülme sıklığı %27 civarındayken 40 yaş üstü kadınlarda bu oran %45’e yükselmektedir.

Ağırlıklı risk grupları için çoğunlukla hiç doğum yapmamış, kilo fazlalığı olan kadınlardır. Ailede miyom görülmesi riski artırmaktadır. Sıklıkla herhangi bir belirti vermezler ancak çoğalmaları ya da kimi jinekolojik düzensizliklere sebebiyet vermeleri halinde farklı müdahaleler gerekebilir.

Miyomlar tespit edildiğinde öncelikle yıllık grafikte izlenmeleri gerekmektedir. Yayılım hızları farklı hastalıkların habercisi olabilir. İlaçla tedavi süreci vardır. Ancak tedavisel boyuta gelen durumlarda, tekrarlama sıklığı nedeniyle miyom için ameliyat tercih edilmektedir.

Miyomların küçük bir yüzdesinde ameliyat olarak çıkartılmaları gerekir. Rahmin iç tabakasına komşu olan miyomların adet kanamasını arttırması ya da düzensizleştirmesi, miyomların diğer organlara baskı yaparak işlevlerini olumsuz etkilemesi, miyomların ağrı ve sancı oluşturması, özellikle hızlı bir büyüme ile seyreden kitlenin miyom olup olmadığından emin olunamaması, miyomun kötü huylu olduğundan şüphelenilmesi ya da hamilelik döneminde sorun yaratacağının ön görülmesi durumlarında miyomlar için cerrahi müdahaleler önerilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir