Minera spiralin yan etkileri nelerdir?

spiral
spiral

Mirena spiral, alışıldık T şekilli spirallerin yerine plastik çerçeve şeklindedir. Rahim içine yerleştirilir ve beş yıl boyunca rahim içinde kalabilir.

Mirena spiralin sık görülen yan etkileri

Mirena spiral rahim içine yerleştirildikten sonra ağrıya neden olabilir. Baş dönmesi ve hafif kanama da normaldir fakat sürekli ağrı şikayetiniz varsa bu durumda doktora başvurmanız gerekir.

Bazı durumlarda mirena spiral rahim dışına kayabilir. Bu durumda, artan kanama ve ağrı oluşabilir.

Mirena spriral kistlere de sebep olabilir. Bu kistlerin çok az bir kısmı cerrahi operasyona ihtiyaç duyar.

Vajinal akıntı da görülen yan etkiler arasındadır. Genellikle bu akıntı kötü bir koku yayar.

Baş ağrısı, kilo artışı, sırt ağrısı, libido düşüşü de mirena spiralin yan etkisi olarak ortaya çıkabilir.

Mirena spiralin seyrek görülen yan etkileri

PID

Pid (Pelvik inflamatuar hastalığı) üreme sistemini etkileyen bir enfeksiyon türüdür. Mirena spiral kullanan kadınların %1’inde bu hastalık görülmektedir. Esasen PID, klamidya gibi cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Mirena spiral prezervatif kullanmadan, gebelik için bir önlem olarak kullanılmasına rağmen, cinsel yolla bulaşan hastalıklar hala risk oluşturabilmektedir. PID tedavi edilmezse kısırlık ve karın ağrısı gibi ciddi belirtileri ortaya çıkar.

Hormonal Düzensizlik

Mirena spiralin hormonal dengesizliğe yol açar. Bu da düzensiz adet ya da adet olamama gibi sonuçlar getirir.

Sepsis

Sepsis çok az görülse de yaşamı tehdit eder. Sepsis ciddi bir enfeksiyon türüdür ve belirtileri arasında şiddetli ağrı, titreme, kusma, mide bulantısı ve yüksek ateş yer alır. Eğer bu tarz belirtilerle karşılaşırsanız vakit kaybetmeden bir doktora başvurun.

Bunların dışında diğer yan etkilerden bahsetmek gerekirse

  • Migren
  • Anemi
  • Ağrılı cinsel ilişki
  • Saç uzama hızında yavaşlama
  • Saç dökülmesi
  • Egzama
  • Deri döküntüleri

Mirena spiral yüzde yüz doğum kontrolü sağlamaz. Kullanan her 1000 kadından 2’si hamile kalır. Bazı durumlarda dış gebelik oluşabilir. Minera spiral kullandığı sırada hamile kalan kadınların gebelikleri erken doğum ya da ölü doğumla sonuçlanabilir. Eğer gebelik sırasında şiddetli ağrı ve kanama yaşarsanız büyük olasılıkla bu dış gebeliktir. Böyle bir durumda acilen tıbbi yardım almanız gerekir. Ayrıca minera spiral kullanımı sırasında hamile kalırsanız bu durumu doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

One thought on “Minera spiralin yan etkileri nelerdir?

  1. Bir buçuk ay oldu minera taktırdım. Sadece 8 güb temiz kalabildim. Sürekli leke ve fazla olmasada kanamalarım oluyor. Sırt ağrisi çok fazla. Adet kanamalarım azaldı ama süresi cok uzadı. 20 gündür adetliyim. Bu sorunlar hep devam edecek mi. Yoksa bende memnun kalacakmıyım. Şuanki durumdan hiç memnun degilim. Cinsellik yok lazere gidemiyorum. Lütfen cvp yazin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir